Elismerték a Békés megyei tűzoltók munkáját

2019. július 14. 11:36 | Szabó Rita

A Békés megyei hivatásos és önkéntes tűzoltók Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében nyújtott kiemelkedő munkáját ismerték el a napokban a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságon. A tűzoltók a június 27-ei viharban keletkezett kárfelszámolásban vettek részt.

A június végi viharok komoly károkat okoztak Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Az érintett megye 80 településén összesen 5135 épület tetőszerkezetében tett kárt a vihar, és lakhatatlanná vált 41 lakóépület. A kidőlt fák, kitört villanyoszlopok, villámcsapások és felsővezeték-szakadások miatt fennakadások voltak az áramellátásban is. Szabolcs-Szatmár-Bereg megye 93 településén 55 ezer fogyasztói helyen nem volt áram.

A vihartépte megyékbe, de főleg a szabolcsi területre gyakorlatilag az ország egész területéről érkeztek segítségül tűzoltók, 254 hivatásos tűzoltó 57 technikai eszközzel, valamint 191 önkéntes tűzoltó 40 technikai eszközzel támogatta a kárfelszámolást. A kárfelszámolásban Békés megyeiek is részt vettek, akik június 28-án reggel indultak útnak kettő gépjárműfecskendő egy nyolc fős beavatkozó egységgel, amit a Hencz Antal, a mezőberényi és a tótkomlósi önkéntes tűzoltó egyesületek tagjaiból állítottak össze, hogy segítséget nyújtsanak a viharkárok felszámolásában.

Megyénkből további nyolc fő hivatásos tűzoltó is útnak indult, hogy helyszíni műveletirányítóként nyújtsanak támogatást, valamint négyen a Gyulai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság állományából tartalék gépjárműfecskendőjükkel a kárfelszámolási munkálatokban vettek részt. A 8 önkéntes és 4 hivatásos tűzoltó tevékenységéért emléklapot és emléktárgyat vett át, amelyet Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője adományozott számukra. Az emléktárgyakat Haskó György tűzoltó alezredes adta át a kárfelszámolásban részt vett hivatásos tűzoltók és önkéntes tűzoltó egyesületek tagjainak kiemelkedő helytállásuk elismeréseképpen.

 

Elismerték a Békés megyeiek helytállását

 

– Négy fő hivatásos irányító és nyolc fő önkéntes egységet foglalt magában a csapat. Két gépjárműfecskendővel és két terepjáróval mentünk Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe. Kisvárda, illetve Nyírmada területén végeztünk kárelhárítási és kárfelmérési feladatokat – számolt be Egyed Lajos tűzoltó alezredes a Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megyei főügyeleti osztályvezetője. 

A viharkárok több mint 5000 ingatlant érintettek szabolcsi településeken. A Békés megyei önkéntesek feladata a helyszínen a favágás és a háztetők helyreállítása volt.

– A helyszínen biztosítottak a részünkre a tetőfedéshez szükséges anyagokat, ami cseréplécből, illetve fóliából állt. Ezt amennyire tudtuk szakszerűen alkalmaztuk.  Az érintett épületeket sikerült befedni, ezzel is megakadályozva a további károk keletkezését – árulta el Molnár Levente tűzoltó főtörzsőrmester a Gyulai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság munkatársa.

A katasztrófavédelem a vihart követően több mint 2000 jelzést kapott a szabolcsi megyéből. A hivatásos szervek ezeket a káreseményeket csak országos összefogással tudták kezelni.   

– Összefogás nélkül, nem sikerült volna a kárelhárítás. Ekkora jelentőségű káreseményt országos törzs irányít, ebben vettek részt a kollégáim helyszíni irányítóként, felderítőként, és végeztek kárfelszámolási munkálatokat. A hivatásos tűzoltók fel vannak készülve, bármelyik pillanatban készek vagyunk arra, hogy más megyében is szolgálatot teljesítsünk – hangsúlyozta Haskó György tűzoltó alezredes Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgató-helyettese. 

A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak 18 önkéntes egyesülettel van megállapodása.  Ebből három egységet vetettek be a Nyírségben. 

Emléktárgy elismerésben részesültek:

A Békés Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság állományából Egyed Lajos tűzoltó alezredes.

A Békéscsabai Katasztrófavédelmi Kirendeltség állományából Bánfi András tűzoltó főtörzszászlós, Kurta Miklós tűzoltó főtörzsőrmester, Molnár Levente tűzoltó főtörzsőrmester és Bucsai Sándor tűzoltó zászlós.

A Szeghalmi Katasztrófavédelmi Kirendeltség állományából Kovács Krisztián tűzoltó alezredes, Strobbel József tűzoltó őrnagy és Szabó Péter tűzoltó zászlós.

A Hencz Antal Önkéntes Tűzoltó Egyesület részéről Araczki Zsolt, Szitás Péter és Gulyás Tibor.

A Mezőberényi Önkéntes Tűzoltó Egyesület részéről Csávás Tibor, Nagy Zoltán és Kiss Róbert.

A Tótkomlósi Önkéntes Tűzoltó Egyesület részéről Gyurcsi Sándor és Varga Zsolt.

 

Galéria

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL