Életre ítélve – Országos döntőn szerepelnek a gyulai szenvedélybeteg színjátszók

2023. július 7. 09:40 | Kovács Andrea

A pszichoszociális betegek részére szervezett nemzetközi "Ki mit tud?" döntőjén vesz részt pénteken a szenvedélybetegek gyulai színjátszó csoportja. Az Életre ítélve című darabjukban saját traumáikkal kapcsolatos érzéseiket dolgozták fel és állították színpadra megrendítő előadásmódban. Az addiktológiai rehabilitációs osztályon működő pszichodráma csoport az Életreváltó Alapítvány támogatásával működik.

Az Életreváltó Alapítvány a szenvedélybetegek teljes körű támogatására alakult 2020 decemberében, egy, a Békés Vármegyei Központi Kórház addiktológiai rehabilitációs osztályán dolgozó ápoló kezdeményezésének köszönhetően. 

– A szenvedélybeteg ellátás komplexitása az egészségügyi forrásokból nehezen megvalósítható és azt éreztük, hogy az osztályon kezelt betegek teljes körű támogatáshoz, kulturális programokon való részvételéhez egyéb forrásokat kell előteremteni – tájékoztatott Jalekné Rózsavölgyi Katalin, az alapítvány kuratóriumi elnöke. Az addiktológia osztály pszichiáter szakorovosa hozzátette, hogy a civil összefogást jól demonstrálja az, hogy a gyulai Zeneműhelyben a megszokott kórházi körülmények közül kiszakadva tarthatják meg annak a színdarabnak a főpróbáját, amelyet július 7-én, a pszichoszociális fogyatékosággal élők tehetségkutató versenyének döntőjén adnak elő.

Az addiktológiai rehabilitációs osztály betegeiből álló színjátszó csoporttal április 19-én Egerben, a Moravcsik Alapítvány szervezésében immár tizenkettedik alkalommal megvalósuló Ki mit tud? verseny elődöntőjén vettek rész, ahol a csapat arany minősítést kapott. Ennek a tehetségkutató és tehetséggondozó versenynek az országos döntőjét július 7-én Budapesten, az operaházban rendezik meg. Az addiktológiai rehabilitációs osztályon kezelt betegek közül tizenketten játszanak az “Életre ítélve” című színdarabban, amelyet saját maguk találtak ki és állítottak össze.

– A szereplők már nem teljesen ugyanazok, akik az elődöntőn voltak, hiszen vannak akik már elhagyták a terápiát. Ilyenkor új emberek csatlakoznak, ez a szépsége és egyben a nehézsége is ennek a munkának, hiszen az új tagoknak be kell tanulni a szerepeket, a közösségnek pedig alkalmazkodni kell a változáshoz. A történet és a szerepek ugyanazok, de a szereplők változnak – emelte ki Jalekné Rózsavölgyi Katalin.


A színdarabban a főszereplő édesanyját alakító Temesi Márta kérdésünkre elmondta, hogy hat éve szenved alkoholfüggőségben, és a válása után vált szenvedélybeteggé. Rövidebb rehabilitációs kezelésen vett már részt, de többször visszaesett. Jelenleg 2022 augusztusa óta van a rehabilitációs osztályon, ahol egy jóval tudatosabb és szigorúbb terápián vesz részt. Az alkohol mellett 26 éve tartó gyógyszerfüggőség is kialakult nála, de a mostani kórházi kezeléseknek köszönhetően a gyógyszereket is sikerült elhagynia.

– 321 napja, 10 hónapja és 17 napja vagyok bent a rehabilitációs osztályon, augusztus 18-án mehetek haza, ha úgy látják a mentoraim is, mert én teljesen rájuk hagyatkozom, nagyon sokat köszönhetek nekik – osztotta meg történetét Temesi Márta.

 

– Ez egy pszichodráma csoport, minden héten egyik társunk traumájának a feldolgozásával készülünk, ami segíti a múltbéli történések újraértelmezésében és ezeknek a sérelmeknek a feldolgozásában. A színdarabokban eljátszott történések mind valós események és mi mint társak tudunk csatlakozni a főszereplőhöz. A versenyre egy olyan előadással készültünk, amely egy volt társunkról szól, aki többféle függőségben szenvedett, az alkoholizmus, a drogbetegség és a gyógyszerfüggőség is jelentkezett nála. Bemutatjuk, hogy milyen hatást gyakoroltak az érzelmi világára azok, akik már meghaltak és szellemként szólnak hozzá a darabban. A volt társunk akinek sajnos nem sikerült meggyógyulnia és kilépett a terápiáról, nem kapott megértést és szeretetet az édesanyjától, illetve a nagymamájától, az édesapja elhagyta, a házassága tönkrement és a gyermekét is elveszítette. Magányosságában függővé vált és öngyilkosságot is megkísérelt, de mindig visszahozták az életbe. A színdarab is ezzel zárul. Vezekelnie kell azokért a dolgokért amiket korábban csinált és meg kell próbálnia helyrehoznia az életét, mert a Jóisten megkegyelmez, és egy új esélyt ad neki. Ezért is az a címe a darabnak: Életre ítélve – foglalta össze Temesi Márta.


A darab főpróbájának helyet adó gyulai Zeneműhely vezetője elmondta, hogy egy rendezvényen találkozott az Életreváltó Alapítvány tagjaival és akkor jött az ötlet, hogy mi lenne, ha a zenét és a színjátszást összekapcsolva közösen alkotnánk valamit. Csiernyik István kifejtette: a zeneműhely adottságainak köszönhetően egyrészt helyet tudnak biztosítani az előadásnak, illetve a színdarabot hangeffektekkel és zenei aláfestéssel is színesebbé tudják tenni, mivel próbateremként is működnek, így sok hangszerrel rendelkeznek.

– A zene és a színház mindig is kézenfogva járt, úgyhogy én arra gondoltam, hogy ezt a két dolgot össze lehetne egyeztetni és meglátjuk, mi fog ebből a fúzióból kisülni. Nagyon felkeltette az érdeklődésemet ez a kezdeményezés és attól, hogy Zeneműhely a nevünk, azt gondolom, hogy itt minden művészeti ág megtalálhatja helyét, aki be tud ide illeszkedni és használni tudja ennek helynek az adottságait. Fantasztikus dolog amit az Életreváltó Alapítvány színjátszó csoportja megalkotott, azt szeretnénk, hogy ezt a közös munkát minél többen megismerjék. A jövőben érzékenyítő programokat szeretnénk szervezni és szerintem akár komolyabb produkciókat is létre tudunk hozni- mondta el a Zeneműhely vezetője.

További programok »

Gyula

A könyv az egyik legkeresettebb karácsonyi ajándék

Karácsonykor sokan ajándékoznak könyvet szeretteiknek. Ilyenkor az ünnephez kapcsolódó kiadványok, szakácskönyvek, romantikus regények a legnépszerűbbek. Az idei év slágerei pedig az éldekorált könyvek, amelyek az olvasás mellett esztétikai élményt is nyújtanak.
2024. december 20. 08:27
FEL