Láthatatlan és ehető vonalkódot fejlesztenek ki kutatók annak érdekében, hogy nyomon követhetővé váljanak a kereskedelmi forgalomban lévő húsok. Az új vonalkódok mobiltelefonnal is leolvashatók lesznek.
Az élelmiszerpiaci csalások egyik legveszélyeztetettebb terepe a hússzektor, ezért kutatók ehető és láthatatlan vonalkódot fejlesztenek ki, amely okostelefonnal is leolvasható lesz. Az Agrárszektor írása kiemeli, hogy így a fogyasztók is leellenőrizhetik, honnan származik például a marhahús, és hol dolgozták fel azt.
Hogyan működik majd a technológia?
- A húsokat bepermetezik ehető szilícium-dioxiddal a vágóhidakon.
- A permet egyedülálló ujjlenyomatot hagy a húson, amelyet egy úgynevezett „hiperspektrális" (több színképet érzékelő) pisztoly segítségével lehet majd leolvasni és azonosítani.
- A pisztoly (alapvetően egy fejlett vonalkód-leolvasó) fényt világít a szórófej mikrorészecskéire, és visszaveri az egyedi hullámhosszát. Ez a hullámhossz lényegében egyedülálló sorozatszámként működik, amely feltünteti a hús teljes eredetét.
- A jövőben lehetővé válik majd az információ beszkennelése egy okostelefon segítségével.
A technológiát Ausztráliában fejlesztik ki, és az év végére várhatóan már használható is lesz.Az új vonalkódot először a tejtermékeknél és a boroknál tesztelnék, mivel ahhoz, hogy a húsokon is alkalmazni tudják, az emberi fogyasztásra vonatkozó hatósági engedélyezésnek is meg kell történnie.
Kínában egyébként becslések szerint az ausztrál márkajelzéssel ellátott marhahúsoknak mindössze 50 százaléka származik ma ténylegesen a szigetországból. Az új technológiától azt várják, hogy az emberek többsége pozitívan fogadja majd, ezzel párhuzamosan pedig az élelmiszerpiaci csalások is visszaszorulnak.
Forrás: Origo