Együtt: fideszes belharcok a TOP-források körül

2016. február 19. 08:22 | Zsíros András

Közel harminc, köztük számos Fidesz-közeli polgármester által aláírt levelet mutatott be a sajtó képviselőinek Bod Tamás, az Együtt gyulai választókerületi elnöke. Elmondása alapján ebben a településvezetők azt követelik a megyei közgyűlés elnökétől, hogy vonja vissza a szerintük őket hátrányosan érintő pontozási rendszert a településfejlesztési pályázatoknál.

„Rendkívül diszkriminatívak, és gyakorlatilag két járásra korlátozhatják a nyertes pályázók listáját egész Békés megyében: a mezőkovácsházi és sarkadi járásra.” Ezt a mondatot egy nem nyilvános levélből idézte Bod Tamás, az Együtt gyulai választókerületi elnöke, amelyet saját szavai szerint „befújt hozzá a szél”. Ebben elmondása szerint azt nehezményezik az azt aláíró polgármesterek, hogy a Településfejlesztési Operatív Program pályázati felhívásaiban szereplő úgynevezett „területspecifikus mellékletek” olyan értékelési pontrendszert tartalmaznak, amelynek alapján a két kiemelt járással szemben meglátásuk szerint hátránnyal indulnának.

„Az ténykérdés, hogy ez a két kistérség a leghátrányosabb és a leggyengébben fejlett Békés megyében belül, valóban plusz fejlesztési források szükségesek, de hogy egy egész megye teljes megyei szinten elosztható fejlesztési forrását elvigye, az azt hiszem, hogy aránytalan. De az kevésbé érdekes, hogy én mit hiszek, huszonnyolc-harminc fideszes polgármester, vagy fideszhez közel álló polgármester is azt gondolja, hogy ez aránytalan, felháborító, és minden mértéken felüli.”

A levél címzettje annak tartalmával kapcsolatban annyit mondott: nincs felhatalmazása arra, hogy a polgármesterekkel folytatott zárt levelezéséről információkat osszon meg a nyilvánossággal. Zalai Mihály a területi kiválasztási kritérium-rendszerrel kapcsolatban elmondta, azt összesen tizennégy alkalommal egyeztették képviselőkkel, polgármesterekkel, az irányító hatósággal, a DARFÜ-vel és a fejlesztési biztossal. „Tehát úgy gondolom, hogy nem csak a kötelező elemeit végeztük el, hanem ennél sokkal többet” – foglamazott a megyei közgyűlés elnöke. Hozzátette: ő inkább amiatt aggódik, hogy legyen elég pályázó, aki tudja majd hívni a TOP teljes, 58 milliárd forintnyi megyei keretét. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a TOP-os fejlesztési forrásokon kívül számos egyéb pályázati lehetőség is a települések rendelkezésére áll majd.

További programok »

FEL