Egységárat kell kiírni a tojásoknál

2017. március 21. 13:02 | Horváth Szabolcs

Hétfőtől jól látható módon fel kell tüntetni az üzletekben a tojások súlyra vetített egységárát A Nemzetgazdasági Minisztérium rendelete azt a kettős célt szolgálja, hogy a fogyasztók pontosan tudják, melyik méretű tojásért mennyit fizetnek, illetve visszaszorítanák a kisméretű import tojások beáramlását.

A Csabatáj Zrt. válogatójából naponta átlagban 145 ezer tojás kerül ki, aminek egy része élelmiszeripari felhasználásra megy, a maradékot pedig a boltoknak értékesítik.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az utóbbi időben jelentősen megnőtt a kisméretű ipari tojás importja, ami – úgy látják – sok esetben hátrányosan érintette a magyarországi gazdák által termelt, magasabb kategóriába sorolt tojások értékesítését. A Tojásszövetség elnöke azt mondta: a hazai felvásárlási árakat is letörte az olcsó import. Végh László hozzátette: minden adott lenne ahhoz, hogy a magyar gazdák kiszolgálják a hazai fogyasztókat, de az olcsó külföldi áruval nem tudnak versenyezni.

– Ebből fakad az, hogy minden tradíciónk, minden tudásunk, minden feltételünk megvan ahhoz, hogy elő tudnánk állítani, minden férőhely is meg van Magyarországon, ami az európai uniós szabványoknak megfelel, de mégsincs annyi tyúk letelepítve, mint amennyi kiszolgálná a magyar lakosság igényét. Körülbelül 30 százalék importra szorul hazánk – mondta Végh László.

A tojásszövetség elnöke arról is beszélt: fontos lépés volt az áfa-csökkentés és a kilónkénti ár feltüntetése is – ami szintén az ő kezdeményezésük volt.

Az egyik hazai áruházlánc üzletében is jártunk, ahol a megtermelt tojást értékesítik. A vásárlók örülnek a módosításnak, mert – mint elmondták - így pontosan tudják miért mennyit fizetnek.

Az egyik vásárló például kérdésünkre azt mondta, manapság minden fillérre szükség van és nem mindegy, hogy milyen súlyú tojást veszünk, mit kapunk a piacon.

A CBA áruházlánc kommunikációs igazgatója, Fodor Attila elmondta: az új szabályozással átláthatóbb lesz a vevők számára is, hogy mit érdemes megvenniük.

– Sokan eddig azt gondolhatták, ha "S-es tojást" vesznek, aminek a dobozos ára a legalacsonyabb, akkor járnak a legjobban, de ez közel sincs így, hiszen a kilogrammra vetített egységára az "S-es tojásnak" sok esetben nem jobb, mint az "M-esé", vagy az "L-esé" – tette hozzá.

A szakemberek szerint a módosítások hatására nagyban visszaszorulhat a kisméretű tojások importja.

 

További programok »

FEL