Egyéves a Bárhesz Csemege a Lencsésin

2020. március 6. 14:33 | Such Tamás

Tavaly április 1-je óta létezik a békéscsabai Lencsési lakótelepen a Bárhesz Csemege. A zsidó jellegű bolt már a kezdetektől fogva működtet adománygyűjtőt, amelyet később az adománydoboz váltott fel. A kisközért a Lencsési úti 3. buszmegálló és a nagykanyar között pulzál.

(A Wiki királynő szerint a barhesz a zsidó konyhaművészet péksüteménye, burgonyás, kelt, fonott kalács vagy fonott kenyér. A zsidó étkezési hagyományokat őrző családokban a péntek este kezdődő szombat megszokott eledele az asztalon.)

„Eredendően egy zsidó jellegű boltot akartunk nyitni a Lencsési lakótelepen – mondja Horváth Sándor, a Bárhesz Csemege ügyvezetője –, amely fölkelti a város érdeklődését, ugyanis a múlt század közepéig Békéscsaba lakosságának 5-6 százaléka zsidó származású volt. Majd 1944. július 24-26-a között, közel háromezrüket deportáltak, amelyből körülbelül csak 500-an érkeztek haza; a többségük alijázott. Ma 40 zsidó él a városban.”

 

Horváth Sándor, a Bárhesz Csemege ügyvezetője

Egy színfolt a Lencsési szívében

 

A bolt jellegzetessége a Burek Kft. által sütött bárhesz, amelyet kizárólag péntek este árulnak. Továbbá a kassza fölött menóra, héber ábécé, imakönyvek, biblia – melyeknek mind vallási, szertartási jelentősége van.

Azonfelül a kirakatban lévő két hirdetőtáblán nem az akciós termékeket reklámozzák, hanem az aktuális zsidó ünnepek ismertetői, zsoltárok, illetve különböző lelki útravalók szövegei olvashatók.

„A jelképek iránt inkább a fiatalabbak az érdeklődőbbek – folytatja –, míg az idősek a saját történeteiket osztják meg. Például az egyik asszony elmesélte, hogy péntekenként átjárt a szomszédjukban lakó zsidó családhoz leoltani a villanyt, szombaton pedig begyújtotta a kályhában a tüzet – mert ők péntek estétől szombatig nem folytattak semmilyen tevékenységet. A nő elmondása szerint olyan boldog volt, mert ezért havonta mindig kapott két forintot a családtól.”

 

Horváth Sándor, a Bárhesz Csemege ügyvezetője

Estefelé kiürül az adománydoboz

 

Hozzáfűzi, először adománygyűjtő működött a bolt előtt, amelyet tavaly májusban felváltott az adománydoboz, amelyet nemcsak ők, hanem a lakosság is rendszeresen feltölt.

„Karácsony tájékán állandóan tömve volt a doboz” – fűzi hozzá.

(Azonfelül Horváth Sándor a Békéscsabai Zsidó Hitközség elöljárósági tagja is.)

 

Horváth Sándor, a Bárhesz Csemege ügyvezetője

 

További programok »

Itthon

Mutasd a ruhád, megmondom... hogyan hasznosítsd újra!

A mai világban már napi téma a fenntarthatóság, de a ruhaipar még nem tartozik a legfenntarthatóbb iparágak közé. Mengyán Eszter a Békés Megyei Könyvtárban tartott foglalkozásán olyan módszereket, lehetőséget mutatott meg az érdeklődőknek, amelyek klímasemleges alternatíváknak nevezhetők.
08:06
FEL