A Békéscsaba Labdarúgó Akadémia szakmai vezetője a csütörtöki sajtótájékoztatón ismertette: bár az utánpótlás klub központi gondolata az, hogy minél több tehetséges játékost neveljen a magyarfutball számára, azonban az, hogy valakiből jó labdarúgó legyen, nagyon sok összetevőből áll. Szekeres Lajos elmondta, úgy gondolnak magukra, mint a labdarúgás iskolája, ezért oktatási intézményként legalább olyan hangsúlyos a személyiség fejlsztés.
– Célunk, hogy sikeres és boldog felnőtteké neveljük őket, akik hasznos tagjai lesznek a társadalomnak. A mai világ rohamosan változik, a gyerekeket nagyon sok olyan hatás éri, ami nem mindig pozitív. A gondolatunk az volt, hogy adjunk egy széleskörű nevelési környezetet a gyermekeknek. Mint nagy populációval dolgozó egyesület egyrészt hathatunk a saját játékosainkra, másrészt ők a programok által kapott impulusokat kifelé közvetíthetik – fogalmazott. Hozzátette: oktatási rendszerük egyik alappillére a prevenció.
Arról is beszélt, hogy a társadalmi felelősségvállalási programjukba azért kezdtek bele, hogy megtalálják azokat az embertársaikat, akiknek segíteni tudnak. A Békéscsaba Labdarúgó Akadémia jelenleg tanszereket és ruhákat gyűjt a hátrányos helyzetű gyermekek számára. Szekeres Lajos hangsúlyozta: szeretnék, ha a labdarúgók megítélése is pozitív irányba változna, így igyekeznek a sport egy másik oldalát is megmutatni.
– A labdarúgóink többek annál, mint hogy kimennek a pályára és játszanak. Intelligensek, olvasnak és sok egyéb dologgal is foglalkoznak. Érzékenyítjük őket, az előző idény végén például látássérült emberek jártak nálunk vakvezető kuytával. Szeretnénk nekik átadni, hogy a társadalmi befogadás is az alapvető emberi értékek közé tartozik – zárta gondolatát a szakmai vezető.
A Békéscsabai Rendőrkapitányság kapitánya kiemelte: öröm számukra az, hogy a Békéscsaba Labdarúgó Akadémia egy hosszútávú együttműködési lehetőséggel kereste meg őket, ugyanis az esetek többségében maga a rendőrség szokta keresni azokat a rendezvényeket, ahol a prevenciós programjaival minél szélesebb társadalmi réteget érhet el. Bede Sándor hansúlyozta: a gyermekeken keresztül a szülőket, barátokat és a szurkolókat is megszólíthatják.
– A labdarúgó akadémia korosztályainak megfelelően elsősorban a kábítószer, az internet és az internetes zaklatás veszélyeire szeretnénk felhívni a figyelmet, megelőzési tanácsokat adni az előadásainkon keresztül. A balesetmegelőzés tekintetében a közlekedési szabályokra figyelmeztetjük a fiatalokat – tette hozzá.
A 4-es Honvéd utcai sportkomplexumban a Békéscsaba 1912 Előre SE és a Békéscsaba UFC az akadémia több mint 400 játékossal dolgozik együtt, akiken keresztül széles körben elterjedhet a klub társadalmi szerepvállalása és a rendőrség megelőzési tevékenysége. A tájékoztató végén mindkét fél aláírta a megállapodsát, a labdarúgó klub pedig egy Előre-mezt adott át a rendőrség számára.