Dobókockával a környezetvédelemért

2015. december 31. 16:56 | behir.hu

Különleges társasjátékot készített uniós támogatás segítségével egy békési óvodapedagógus. Kőrösi Adrienn, környezeti nevelő és hamarosan környezetmérnök végzettséggel rendelkező ötletgazda a célnak megfelelően környezetbarát alapanyagokból készült környezetvédelemre ösztönző játékokat, oktatási segédanyagokat tervezett és valósított meg, amelyek elősegítik az óvodás és általános iskolás gyermekek környezettudatos nevelését.

Kőrösi Adrienn két különböző, komplex asztali társasjátékot alkotott meg, mindkettőhöz tartozik oktatási segédanyag is. A Földvédők az óvodás gyerekeknek, az Újrahasznosítók pedig az iskolás gyerekeknek segít eligazodni a környezetvédelem területén.

A közelmúltban az egyik békési óvodában próbálhatták ki a gyerekek a különleges oktató, nevelő játékot.

„Nem zártad el a csapot, lépj vissza 6-ot!” – erre a mezőre lépett a Fölvédők társasjátékban Ági, a csillogó szemű óvodás kislány az egyik békési óvodában. Csalódottan veszi tudomásul, hogy visszafele kell haladnia, de közben odaszól a társához Balázshoz: „Én mindig el szoktam zárni a csapot otthon! Te is? – kérdezi. Balázs csak másodpercekkel később válaszol: Nem mindig, minek zárjam el? A víz sosem fogy el!”

Adrienn a játék tervezője ekkor lelkesen, forradalmi hévvel, de mégis a kicsik számára is érthetően magyarázza el, hogy a víz igenis elfogyhat, ha nem vigyázunk a környezetünkre.

Kőrösi Adrienn, aki egy 14 hónapos kisfiú édesanyja éppen ehhez hasonló dolgok egyszerű megtanulásának elősegítésére alkotta meg a játékot.  Hírportálunk kérdésére elmondta, hogy azt szeretné, hogy a fia és kortársai már jóval tudatosabban óvják a környezetüket, mint a mai felnőttek. Ezért pályázott európai uniós támogatásra a Széchényi 2020 program keretében. Miután 3 millió forintos támogatást nyert, a szoptatás és a pici fejlesztése mellett az összes szabadidejét azzal töltötte az utóbbi fél évben, hogy két zöld társasjátékot tervezzen és készíttessen.

Hozzátette továbbá, hogy nemrég négy békési óvodában és három általános iskolában járt, hogy beszéljen a környezetvédelem fontosságáról és megmutassa az oktatási segédeszközöket és társasjátékokat, amelyek reményei szerint elősegítik a gyermekek környezettudatos nevelését.

A játékok szigorúan környezetbarát anyagokból készülnek és a megszokott doboz helyett újrahasznosítható vászonszatyorban kerülnek az érdeklődőkhöz és a vásárlókhoz. „Ha játékosan avatjuk be a kicsiket például a klímaváltozás vagy hulladékkezelés rejtelmeibe, sokkal nagyobb eséllyel indulunk, mintha ha csak szárazon magyaráznánk a bonyolult fogalmakat” – vallja Adrienn.

A gyerekek akkor léphetnek előre a játékban, ha például a „használt elemet az elemgyűjtőbe tetted” mezőre lépnek, ha viszont a „szennyezted a környezeted” mezőre érkeznek, vissza kell lépniük. A kicsik átszellemülten küzdenek az első helyért és közben akarva-akaratlanul is megtanulják, hogy mikor tesznek jót a környezetük megóvása érdekében.

Adrienn pedig azért harcol, hogy egyre elfogadottabb legyen itthon is a „zöld” gondolkodás. „Amikor elkezdtem szervezni a játékok gyártását, megdöbbenve tapasztaltam, hogy a környezetbarát vagy újrahasznosított alapanyagok, a környezetkímélő nyomtatási módok drágábbak, mint a hagyományos társaik.” – meséli Adrienn.

A környezetvédelemről alkotott kép mélyítése a gyerekekben Adrienn szerint mindenhol fontos, de különösen nagy felelősség az elmaradottabb régiókban, hiszen ott a gyerekek talán még kevesebbet hallanak a jövőjüket radikálisan befolyásoló tényezőkről, mint máshol. Éppen ezért a szülővárosában lévő intézményeknek ingyenesen adott a játékokból, ezzel is szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy a békési gyerekek többet tudjanak és még nyitottabbak legyenek a környezetvédelem felé.

„Nemcsak mi felnőttek neveljük a gyerekeinket, hanem ők is tudnak minket. Abban a pillanatban, ha a szülők azt látják, hogy a gyereküknek fontos, hogy milyen színű kukába kell a műanyag szemetet dobni, őket is érdekelni fogja” – állítja Adrienn.

Az iskolások játéka kicsit komolyabb. Az Újrahasznosítókban úgy kell végigmenni a pályán, hogy minél kevesebb hulladékot halmozzanak fel a játékosok. Itt már nemcsak a szerencsére, hanem a tudásukra is szükségük van a gyerekeknek, hiszen kártyákon lévő kérdésekre adott helyes válaszokkal lehet hamarabb megszabadulni a hulladékoktól a játékban.

Adrienn egyik újévi fogadalma az, hogy még több helyre jusson el előadásokat tartani, a másik pedig, hogy egy újabb játékot készítsen el, de most már önerőből.

Az óvodában egyébként a játékot a kis környezetvédő Ági nyerte. Bár a kicsiknek szóló játékban a szerencsének nagy szerepe van, úgy látszik, a zöld jövőhöz való pozitív hozzáállást a dobókocka is díjazza.

(Kőrösi Adrienn projektjének hivatalos záróközleménye itt olvasható el): www.zoldjatek.hu/cikkek/beszamolok

FEL