Csütörtöktől kezdik számba venni a hazai sasokat

2025. január 14. 09:15 | behir.hu

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve immáron 22. alkalommal szervezi meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását január 17-20. között. A felmérést olyan speciális fajismerettel rendelkező szakemberek végzik, akik nagy távolságból és repülés közben is képesek elkülöníteni egymástól a gyakran igen hasonló megjelenésű ragadozó madarakat.

Az MME hétfői közleménye szerint Magyarország területén a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Második leggyakoribb sasfajunk a parlagi sas, ahol az állandó hazai költőállományhoz a Kárpát-medence más országaiból származó egyedek csatlakoznak télire. Ritkaságnak számít ugyan, de minden évben előfordul néhány szirti sas és fekete sas is. A felmérések során a sasok mellett mind a 17, hazánkban rendszeresen telelő nappali ragadozómadár-faj egyedeit számba veszik a szakemberek.

Az MME a partnereivel 2004-ben indította el a legfontosabb, részben már évtizedek óta ismert sastelelőhelyek egységes módszertannal és egy időben történő ún. „szinkron” felmérését. Ehhez az Európai Unió által támogatott PannonEagle LIFE projekt keretében 2018-ban a környező országok természetvédelmi szervezetei és szakemberei is csatlakoztak, így idén már 8. alkalommal a legjelentősebb sastelelőhelyek ellenőrzésére az egész Kárpát-medencében sor kerül. A kerecsensólyom felmérésére és védelmére irányuló tevékenységek az Észak-Alföldön az Európai Unió és a Magyar Állam által támogatott LIFE SakerRoads projekt keretében zajlanak 2023 és 2028 között.

A megfigyelési eredmények összesítését követően a sasleltár várhatóan februárban készül el.

 

Forrás: MME

További programok »

Itthon

Parázs hangulat a XI. Szent Iván Éji Vigadalomban – Galériával

Június 20-án, este a békéscsabai Szent István tér felé kanyarodókat nem egy sima, csendes nyári sétatér fogadta. A városháza előtt ugyanis ismét fellobbantak a lángok, és a javából dübörgött a XI. Szent Iván Éji Vigadalom. Remek időjárásban, egy kifejezetten kellemes, vidám hangulatú délután után fordultunk rá az estére, ahol a becslések szerint közel 3000 ember fordult meg a főtéren, hogy együtt ünnepelje a nyári napfordulót és a legrövidebb éjszakát.
2026. június 21. 15:36
FEL