A magyar népi kalendáriumban is jeles nap, a tavasz teljes hatalmába lépésének örömünnepe május elseje. Májusfát állítottak ilyenkor, vagy tűzték ki lányos ház elé, annak udvarára, tetejére, esetleg kapujára vagy a kútágasra. Ma már persze elsősorban a munkásmozgalom legfontosabb ünnepeként, a munkavállalók szolidaritási napjaként ismerjük.
1889-ben a II. Internacionálé alakuló kongresszusa határozott úgy, hogy 1890. május 1-jén a szakszervezetek és egyéb munkásszerveződések együtt vonuljanak fel a nyolcórás munkaidő bevezetése, illetve nemzetközi szolidaritásuk kifejezése érdekében. Magyarországon is 1890-ben tartottak először május 1-jei tömegdemonstrációt. A II. Internacionálé 1891-es második kongresszusán aztán május elsejét már hivatalosan is a "munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé" nyilvánították.
Mára megkopott a munkásmozgalmi jellege, inkább egyfajta családi programként tekintünk erre a napra, amelyet az időjárásnak hála a szabadban tölthetünk. Május 1. programjai is ehhez a megközelítéshez alkalmazkodtak, s ez jelenik meg az idei gyulai eseménysorban is.
Városi Majális
- május 1. (vasárnap)
Helyszín: Várkert
10.00 Fülemüle Zenekar koncertje
11.00 Royal Dixieland Band koncertje
14.00 Powerbeat ütőegyüttes koncertje
15.00 Mesesarok
16.00 Egyszer volt Budán kutyavásár – a Kacagó Bábszínház előadása
17.00 Téglás Feri és barátai – népzenei koncert
18.30 Vársz valahol turné - Dirty Slippers koncertje
Kiegészítő programok:
Bábika népi játszóház
Egészségügyi állapotfelmérés a Gyulai Egészségfejlesztési Iroda közreműködésével
Eső esetén a rendezvény elmarad.
Forrás: Erkel Ferenc Kulturális Központ és Múzeum Nkft.