Gróf Apponyi Albert vezette a magyar küldöttséget a trianoni béketárgyalásokon, és bár eredményeket nem tudtak elérni, de az ott elmondott védőbeszéde – melyben hangsúlyozta a Magyar Királyság földrajzi és gazdasági egységét – nagy hatást gyakorolt a hazai közvéleményre. A Szent István-i Magyarországot bemutató képe alapelvnek bizonyult a revízió bűvöletében élő és a magyarság kulturális fölényét hangsúlyozó hazai politikai elitnek. A beszéd olyan hatással bírt, hogy még Apponyi életében középiskolai írásbeli vizsgatétellé vált.
A békéscsabai közgyűlés rendkívüli ülésen, 1921. május 20-án tárgyalta a díszpolgári felterjesztést. Dr. Berthóty István polgármester beszédében méltatta Apponyit, megemlítve, hogy Békéscsabának „lelkes támogatója” volt, aki „erkölcsi kötelezettségeinek mindig a legnagyobb lelkiismerettel tett eleget”. 1888-ban, a nagy árvíz idején is segített a városnak, sőt csabai birtokai eladásakor az a cél vezérelte, hogy „ez a föld azoknak jusson, akik saját maguk fogják megművelni”.
A polgármester beszédét hosszas taps követte, majd dr. Korniss Géza tanácsnok mutatta be Apponyi Albert életútját. Ebből kiderült, hogy a polgári házasság bevezetése, az ingyenes oktatás törvénybe iktatása is az ő érdeme, és hogy a célja a nyugati demokráciákhoz történő közeledés, a nemzeti hagyományok megőrzése mellett. A kitüntetett a nemzetet egységessé igyekezett tenni, hogy csak utána váljon a „nyugati eszmei és anyagi kultura részesévé”. A tanácsnok ezt követően felolvasta a véghatározatot, melynek értelmében a képviselő-testület „Apponyi Albert grófot Békéscsaba r. t. város díszpolgárává megválasztja”. A megyében nemcsak Békéscsaba, hanem Orosháza, Csorvás és Kondoros is díszpolgári címet adományozott Apponyi Albertnek.
A polgármestert bízták meg azzal, hogy készíttesse el az oklevelet és gondoskodjon annak átadásáról is. Ez 1921. május 29-én, a háromnapos országos ünnepségsorozat (melyet a nemzet rendezett Apponyi számára) utolsó napján történt meg, amikor is a pesti vármegyeházán a vidéki küldöttségek fogadása zajlott. Apponyit a díszpolgári címétől 1946-ban fosztották meg Békéscsabán és csak 2000-ben kapta vissza azt, mindazokkal együtt, akiket 1945 előtt tüntettek ki.