A halastórendszer értékes madárvilágnak nyújt életteret. Május 9-én, madármegfigyelés közben Pabar Zoltán itt látott meg egy tojó citrombillegetőt, melyről fényképet is sikerült készítenie. A madár késő délután egy nyílt vízfolton kialakult növényi uszadékon táplálkozott. Másnap hajnalban már nem sikerült ugyanitt megtalálni.
A citrombillegető a nevét- találóan- élénksárga színezetéről kapta. Fészkelőterületének jelentős része Kelet-Európa északi és középső részeitől Közép-Ázsián át Kínáig terjed. A faj a ’70-es évek óta erőteljesen nyugati irányba terjeszkedik. Ukrajnában 1976-ban költött először, de terjeszkedése során elérte Fehéroroszországot, 1987-ben Litvániát és 1991-ben Észtországot is.
A faj a terjeszkedése során egyre gyakoribb lett Európa országaiban. Magyarországi előfordulásai is a nyugati irányú terjeszkedéssel függnek össze. Nálunk először 1989. május 6-án észleltek egy hím példányt a fertőrákosi üdülőtelepen és második előfordulása is ugyanitt volt. A megfigyelések területi eloszlását tekintve 50%-a a Tiszántúlon fordult elő. A megfigyelések rendszeressé válása miatt a fajt rendszeres, de kisszámú tavaszi átvonulónak tartják Magyarország vizes élőhelyeinek környezetében, ahol rendszerint sárga billegetők csapataihoz csatlakozik.
Forrás: kmnp.nemzetipark.gov.hu