Napjainkban már korosztálytól függetlenül mindenki használja valamilyen mértékben az internetes szolgáltatásokat, azonban sokak nincsenek tisztában annak veszélyeivel és nehézségeivel. A rendőrség ezért is tartott foglalkozásokat a legveszélyeztetettebb csoportok tagjainak. A két korosztályt ugyanolyan mértékben, de különböző okokból jellemzi az elővigyázatlanság, ezért különösen nagy jelentőséggel bírnak az ilyen jellegű tájékoztatók.
A gyerekek a délelőtt folyamán az online ismerkedés veszélyeiről hallhattak játékos feladatok és oktató kisfilmek formájában, melyeket Bedéné Szilágyi Bernadett baleset-megelőzési előadó mutatott be a foglalkozás folyamán.
Szombati Andrea rendőr őrnagy elmondta, nagyon fontos, hogy a gyerekek minél hamarabb megismerkedjenek az őket fenyegető veszélyekkel, amelyekkel bármelyik közösségi oldalon vagy online alkalmazáson találkozhatnak.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– Nagyon lényeges, hogy beszéljünk az internethasználatról, hiszen ez ma már megkerülhetetlen. A gyerekek kezébe is számtalan féle okoseszköz kerül, melyeken különböző tartalmakkal találkoznak, illetve különböző interakciókba is kerülnek, sajnos sokszor nem csak egymással, hanem idegenek is megkeresik őket. Fontos, hogy tudják ezeket a helyzeteket kezelni, így a munkatársak az ő nyelvükön igyekeznek elmagyarázni, hogy mi a teendő akkor, hogyha idegentől kapnak üzenetet. Hogy mindenképp beszéljenek a szülőkkel és a pedagógussal – hangsúlyozta a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője.
Napjainkban nem ritka az sem, hogy az interneten keresztül különböző trendekkel és kihívásokkal próbálnak hatást gyakorolni a gyerekekre, ezek felett sem szabad szemet hunyni.
A kisdiákokat kísérő pedagógusok elmondták, örömmel látják, hogy a gyerekek fogékonyak minden információra és intelemre.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– Megértik a témát, érdeklődnek és nagyon nyitottak rá. Úgy gondolom, hogy az alsó tagozatos, azon belül is a harmadikos korosztály már nagyon okos. Ők ezekkel a dolgokkal teljesen tisztában vannak és nagyon fogékonyak a jó tanácsokra – fejtette ki dr. Becseiné Mazán Andrea, a Békéscsabai Kazinczy Ferenc Általános iskola pedagógusa.
Az ugyanebben az iskolában digitális kultúrát oktató Lovas Tamás elmondta, az iskolai tananyag szintjén is foglalkoznak a témával, hiszen ezek a gyermekek már belenőnek az online ügyintézés és kommunikáció világába, ahol a technológia fejlődésével arányosan nő az internetes „ragadozók” feltűnésének veszélye is.
– 4. évfolyamban szoktuk elővenni és foglalkozni ezzel a témával, hogy mégis hogyan kezeljék ezeket a bizonyos helyzeteket és idegeneket, ez gyakorlatilag a kiberbiztonság előszobája – fogalazotta pedagógus.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
A másik különösen veszélyeztetett réteg az idősebb korosztály, akik a generációs távolság miatt sokkal tájékozatlanabbak az internet veszélyeit illetően, így könnyebben internetes, vagy telefonos csalás áldozataivá válhatnak, Békésben csak az elmúlt másfél-két hétben több mint 30 ilyen bejelentés történt.
Ennek megakadályozása érdekében Bátkai Miklós, a bűnmegelőzési osztály kiemelt főelőadója tartott részletes tájékoztatót.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Ádász István, a Vakok és Gyengénlátók Békés Megyei Egyesületének elnöke is jelen volt a tájékoztatón.
– Nagyon fontos az, hogy ismerjük azt a technikát, amit szeretünk használni, hogy ne váljunk átverés áldozatává. hogy átvernek minket. Persze 100 százalékos biztonság nincs. Ezért is fontosak ezek az alkalmak, hogy összeüljünk és beszéljünk ezekről, mert így meg tudjuk osztani egymással a tapasztalatainkat. Megtanuljuk továbbá, hogyan is tudunk ezek ellen védekezni – hangsúlyozta az egyesület elnöke.
Az egyik résztvevő elmesélte, személyesen is megtapasztalta az internetes és telefonos csalások veszélyét.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
– Egyszer kaptam egy telefonhívást, ahol azt mondták, valami gond van a számlámmal és meg kellene adnom az adataimat, hogy leellenőrizhessék, minden rendben van-e. Hála Istennek volt eszem, és azt mondtam, épp a bankom közelében vagyok, bemegyek személyesen és rákérdezek. Természetesen semmi ilyesmiről nem volt szó – mesélte Micsák Tamás Jánosné.