A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ 2024. negyedik hetére kiadott jelentése szerint a betegek 36 900 esetben influenzaszerű tünetekkel, míg összesen 233 400 esetben akut légúti fertőzéssel fordultak orvoshoz. A laboratóriumi körülmények között vizsgált minták alapján már az “A” típusú influenza okozza a legtöbb megbetegedést, jóval meghaladva a covid-fertőzések számát.
– A korosztálybeli eloszlás abszolút azt mutatja, hogy a gyermekkorban, illetve a fiatal felnőttkorban leggyakoribb az influenzában szenvedők száma, míg idősebb korban kevesebb beteggel számolhatunk. Nekünk, gyógyszerészeknek a felelősségünk abban rejlik, hogy a hozzánk betérő betegeket tüneti szerekkel lássuk el és megkeressük azt a pontot, amikor indokoltnak látjuk orvoshoz irányítani ezeket a betegeket – mondta el dr. Hegyi Tibor, a Békés Vármegyei Központi Kórház Dr. Réthy Pál Tagkórház intézeti vezető főgyógyszerérsze.
Influenzaszerű megbetegedést többféle vírus okozhat, a koronavírus és influenza vírus mellett az úgynevezett RSV vírus és számos náthavírus is közel azonos tünetekkel jelentkezik – erről már dr. Sonkoly Iván háziorvos beszélt. Mint mondta: ugyan már vannak a lakosság számára is elérhető tesztek, amelyekkel meg lehet állapítani, hogy melyik kórokozó okozza a megbetegedést, azonban a kezelés szempontjából ennek kevésbé van jelentősége.
– Ugyanaz a teendő bármelyik influenzaszerű megbetegedésnél; vagyis a beteg elkülönítése, pihenés, bő folyadék fogyasztása és a tünetekre való gyógyszereknek a használata. Antibiotikumra viszonylag ritkán van szükség, ha valamilyen szövődmény, vagy társfertőzés gyanúja merül fel, akkor természetesen ezt kezelni kell, és mindenképpen orvosi vizsgálatra van szükség – hangsúlyozta dr. Sonkoly Iván. Hozzátette: a járvány közepén már nem feltétlenül érdemes beadatni az influenza elleni védőoltást. Ugyanakkor a szájmaszk használata, illetve a rendszeres kézfertőtlenítés segíthet a fertőzés megakadályozásában.