Békéscsabai Életműdíj kitüntetésben részesült Vánsza Pál

2022. március 15. 13:00 | behir.hu

Az elismerést a március 15.-ei ünnepségen vette át a békéscsabai városháza előtt.

Amint az a méltatásban elhangzott, Vánsza Pál 1942. augusztus 27-én született Békéscsabán, szlovák szülők gyermekeként. Általános iskoláit Békéscsabán végezte. 1960-ban cserépkályha-készítő, majd villanyszerelő szakmunkásbizonyítványt szerzett Budapesten, a fővárosban is helyezkedett el. Akkoriban ismerkedett meg az 1956-os eszmékkel. Békéscsabára történt 1964-es hazatérésétől minden szabadidejét a forradalom áldozatainak kutatásával töltötte. Mára könyvtárnyi anyaggal rendelkezik.

Hazatérését követően a forgácsolóban, majd a Centrum Áruházban dolgozott, azután pedig maszek használtcikk-kereskedést működtetett.

1985-ben belépett a Bajcsy-Zsilinszky Baráti Társaságba. Itt megtalálta azt a fórumot, ahol tenni tudott az igaztalanul meghurcolt emberekért és egy demokratikus jövő építéséért. 1988-ban a szervezet megyei vezetője lett. Az egy évvel később létrehozott Politikai Foglyok Országos Szövetsége Békés Megyei szervezetének alapító tagja, később alelnöke, majd 2017-től megyei elnöke. Szekcióvezetőként tagja volt a Történelmi Igazságtétel Bizottságnak.

Az elmúlt évtizedekben folyamatosan kutatta az 1956-os forradalom és szabadságharccal kapcsolatos dokumentumokat, különös tekintettel az ’56-os eseményeket követő időszak megtorlásaira, az áldozatok sorsaira. Tevékenységével elősegítette az áldozatok felkutatását és rehabilitálást – nagy mértékben hozzájárulva ahhoz, hogy az ártatlanul kivégzett, meghurcolt emberek családtagjai megnyugvást találjanak. Számos könyv írója használta fel és jelölte meg forrásként kutatásait.

Kezdeményezte az ’56-os Emlékszoba létrehozását. A kiállítást saját anyagával gazdagította: relikviákat és dokumentumokat kínált közszemlére. A helyszín rendhagyó történelem órák megtartására is alkalmas. Vánsza Pál mind a Fekete Pál Emlékházban, mind az iskolákba ellátogatva szívesen osztja meg tudását, kutatása eredményeit a diákokkal.

Ma is szervezője, aktív résztvevője a megemlékezéseknek. Rendszeresen tart előadásokat, s amikor csak teheti, hirdeti az 1956-os forradalom és szabadságharc eszmeiségét.

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
18:24
FEL