Békéscsaba első kézből: HungAIRy – Cél a tisztább levegő

2023. május 20. 07:13 | behir.hu

Napjainkban a légszennyezettség jelentős környezeti probléma, visszaszorítása komoly kihívást jelent. Kilenc másik város mellett Békéscsaba is csatlakozott a LIFE projekthez, melynek fő célja a levegő szennyezettségének csökkentése.

A program keretében a közelmúltban „Tegyünk a Környezetünkért és az Egészségünkért” címmel lakossági szemléletformálás zajlott a Vasutas Művelődési Házban. A kezdeményezésről, az eredményekről a helyszínen beszélgettünk a projekt gazdájával, Vass Csabával, a Békéscsabai Városfejlesztési NKft. ügyvezető helyettesével.

Békéscsaba önkormányzata és a Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. a budapesti Hermann Ottó Intézet Nonprofit Kft. partnereként vesz részt a „LIFE a környezetvédelem és éghajlat-politika európai programjában a LIFE HungAIRy 2017.” elnevezésű pályázat keretén belül.

A 2019-ben indult, 8 éves HungAIRy, Magyarország első környezetvédelmi LIFE integrált projektje környezetünk egyik legjelentősebb problémájára, a légszennyezésre kíván választ adni a levegőminőség javításával, 8 régiót lefedve, 10 magyar településen. Ezt többek között egy döntéstámogató, levegőminőség-modellező eszköz fejlesztésével, új légszennyezettségi mérőállomások telepítésével, az érintett települések levegőminőségi terveinek felülvizsgálatával, szemléletformáló, tájékoztató tevékenységgel, helyi pilot akciókkal, valamint egy országos tanácsadói hálózat felállításával valósítják meg a projektben részt vevő szervezetek.

Békéscsabán öt területen valósulnak meg fejlesztések és kapcsolódó tevékenységek. Így automata levegőminőség mérő állomás telepítése, közbringarendszer létrehozása, mezőgazdasági környezetkímélő jó gyakorlatok elterjesztése, fás biomassza-lánc feltérképezése és a szükséges intézkedések megtétele, illetve szemléletformáló kampányok, előadások lebonyolítása Békéscsabán és a környező településeken – kezdi a program bemutatását Vass Csaba.

A pályázat keretén belül két fontos fejlesztés is megvalósul a városban, egyrészt a közösségi kerékpáros rendszer kiépítése, másrészt egy automata levegőminőség mérő állomás telepítése is megtörténik..

Békéscsabán korábban nem működött automata mérőállomás, mely szükséges a levegőminőség folyamatos monitorozásához. A nap 24 órájában működő mérőállomás az Országos Meteorológiai Szolgálat Levegőtisztaság-védelmi Referencia Központjának javaslatára Jaminában, a Kolozsvári utca 33. sz. alatt elhelyezkedő rendelőintézet udvarán lett kiépítve. A 2021 év vége óta működő állomás része az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózatnak, így a levegőminőségi adatok figyelése és előrejelzése folyamatosan történik városunkban. Az adatok birtokában az előre nem látható eseményekre fel lehet készülni és az intézkedések időben megkezdhetők – világít rá a program egyik legfontosabb fejlesztésére a szakember.

A projekt legkiemelkedőbb és remélhetőleg legnépszerűbb fejlesztése a CsaBi elnevezésű közösségi kerékpáros rendszer Békéscsabán történő létrehozása és bevezetése. A CsaBi elindításával a közösségi roller rendszer mellett egy újabb fejezet nyílik meg a békéscsabai közösségi közlekedés történetében. Az elnevezésről – a közösségi média segítségével - megkérdeztük a városlakókat és a legkedveltebb Csabai-Bike, vagyis CsaBi névre esett a választás.

Bár tudjuk, hogy Békéscsaba kerékpárosbarát város és a legtöbb városlakónak van saját kétkerekűje, de a rendszer kialakításának lényege és célja, hogy még a mostaninál is több polgár használja a kerékpárokat a mindennapjaihoz. Ennek is köszönhetően csökkentve a város levegőjének szennyezettségét, a városi dugókat, zajokat és mindemellett fő célja, hogy népszerűsítse a bel és külvárosi utazásokhoz ezt a hatékony és környezetbarát alternatívát.

A tervek szerint öt helyszínen kerül kialakításra egyenként 15 kerékpárt befogadni képes dokkoló állomás. Az állomás egy kezelőoszlopból, illetve a hozzá tartozó dokkolókból áll, amelyekhez a kerékpárok rögzíthetőek. A kerékpárok kifejezetten bérkerékpár céllal kerülnek kifejlesztésre, így azok vandálbiztosak, biztonságosak, erősek, időjárás állók, alacsony karbantartási szükségletűek, hagyományos és elektromos rásegítéssel is elérhetőek lesznek. A rendszer várhatóan 2024-ben indul el és reményeink szerint a békéscsabaiak nagy örömmel fogadják majd az innovatív, valódi 21. századi fejlesztést, amellyel városunk csatlakozik a többszáz európai településhez, ahol már évek óta működik a bérkerékpáros modell – teszi hozzá az ügyvezető helyettes.

A fejlesztések mellett beszélnünk kell a maihoz hasonló szemléletformáló tevékenységekről, melyek célja a település levegőminőségének javítását célzó módszerek bemutatása, elterjesztése. Ezeknek kulcsfontosságú elemei a helyes szilárd tüzelési technikák, környezetbarát tüzelési módok bemutatása, valamint a környezetbarát közlekedési módszerek népszerűsítése. A pályázat keretén belül kialakított rendszerek és eszközök hatékony eszközei a már említett törekvéseknek, amelyeknek köszönhetően Békéscsaba levegőminősége várhatóan tovább fog javulni – zárja a bemutatást Vass Csaba.

További programok »

FEL