A jövő a tehetséges fiatalokra épül Magyarországon, így Békéscsabán is, ezért a Kulturális és Innovációs Minisztérium a Nemzeti Tehetség Program részeként tehetséggondozó tanároknak létesítet ösztöndíjat Köbüki elnevezéssel.
– A program a méltán népszerű, első, televízióra gyártott családi rajzfilmsorozat, a Mézga család egyik szereplőjéről kapta a nevét. A tehetséges fiatalok megtalálása, támogatása és képességeik hasznosításának elősegítése mindannyiunk érdeke, és ebben a munkában hatalmas szerepe van a tehetséggondozó mentoroknak – kezdte a program bemutatását Paláncz György.
A tanácsnok elmondta, hogy a program azokat a tanárokat támogatja, akik a tehetséggondozásban kulcsszerepet játszanak. Az ő ösztönzésükre, munkájuk elismerésére hozták létre a Köbüki ösztöndíjat, melynek legfontosabb célja, hogy elősegítse a matematikai, a természettudományi, a műszaki és informatikai tantárgyakban a fiatalok tehetségének kibontakozását, valamint a társadalomban a magyar nemzet iránti kötődést és a magyar kultúra iránti igény további erősítését.
Az oktatók nyílt pályázati rendszerben, a www.emet.gov.hu oldalon jelentkezhetnek, és a nyertes pályázók tíz hónapon át havi nettó 75 ezer forint támogatást kaphatnak munkájuk további folytatására, a tehetséggondozás területén végzett kiemelkedő tevékenységük ösztönzésére. A pályázat benyújtására október 12-éig van lehetőség.
– Ez az ösztöndíjprogram nem a köznevelési rendszerhez kapcsolódó bérkiegészítés, hanem a tehetséggondozás támogatása, az abban részt vevő tehetséggondozók további motiválása. A Köbüki ösztöndíj feladata, hogy elősegítse a tehetségek felfedezését, továbbá a tehetségük kibontakoztatásához szükséges támogatást minél teljeskörűbben biztosítsa. A gyermekek úgy tudnak elindulni képességeik kibontakoztatása felé, ha vannak olyan szakemberek, akik felfigyelnek rájuk, fejlesztik őket és egyengetik pályájukat – folytatta a tanácsnok.
Az ösztöndíjra azok a legalább három éves szakmai gyakorlattal rendelkező középiskolai pedagógusok pályázhatnak, akik magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, fizika, biológia, kémia, földrajz, informatika és digitális kultúra vagy ének-zene tantárgyat oktatnak, és tehetséggondozó területen kiemelkedő tevékenységet végeznek.
– Ezen pedagógusok többsége a tehetségek fejlesztésében eddig is példaértékű eredményeket ért el, és a program azt szeretné, hogy ezt a munkát tovább folytassák. A jelentkezéshez a pályázóknak pályázati űrlapot kell kitölteniük, a beadott pályázatokat a kiírásban is szereplő objektív pontozási rendszer alapján bizottság értékeli majd. A pályázatok elbírálásakor többletpontot jelent például az emelt szintű érettségi vizsgát tett tanítványok száma, a tehetség-tanácsadás és pályaorientáció területén végzett munka, vagy tehetséggondozó tevékenység – tette hozzá az oktatási szakember.
Paláncz György kiemelte, hogy az ösztöndíjért nem kell pluszmunkát vállalniuk a pedagógusoknak. A programra a tanárok egyénileg jelentkezhetnek. A pályázat független attól, hogy a jelentkező melyik középfokú oktatási intézményben dolgozik. A forrás rendelkezésre áll, a jelenlegi tanévben több mint 1600 pedagógus részesülhet a támogatásban, amelyre több mint 1,2 milliárd forintot különített el a magyar kormány.
– Tapasztalatom szerint megbecsülésként élik meg a pedagógusok ezt a lehetőséget, mert ugyan a diákoknak már több pályázati lehetőség is volt, de az őket felkészítő tanárok még nem kaptak ilyen mértékű támogatást. A Köbüki program már érezhető segítséget nyújt azoknak a tanároknak, akik munkát és energiát fektettek a diákjaikba, hogy sikeresek legyenek. Reményeim szerint számos békéscsabai pedagógus is pályázik, hiszen a tehetségek felfedezése, a tehetséggondozás mindig fontos volt városunkban tevékenykedő pedagógusok számára. Városunk jövője az itt élő családokban gyökerezik, a támogatásuk, valamint a tehetségek megtalálása közös érdekünk – zárta az ismertetőt Paláncz György.