Békéscsaba anno: A békéscsabai malomipar megerősödése

2023. június 17. 17:14 | behir.hu

Csaba gyors fejlődése következtében 1839-ben a lakosság száma 22976 főre növekedett, így már nemcsak Magyarországon, hanem „egész Európában a legnagyobb falu volt”, írta Fényes Elek. A megtermelt gabonát 1840-ben Csaba szerte már 30 szélmalom őrölte lisztté.

1847-48-ban a lóerővel működtetett szárazmalmok mellett két szélmalom is dolgozott, így Hrabovszy B. György Barkus-malma,  és a Vasút-Jókai utca sarkán lévő szélmalmok.

1850 táján 57 darab, lóerővel hajtott négykerekű szárazmalom volt feltüntetve Hammer János uradalmi mérnök rajzolt térképén. Ez időben jelent meg Kvasz Mihály bírónál Pain Antal, hamburgi születésű molnárgépész, hogy épülő emeletes gőzmalmában négy kővel őrölne finomlisztet. 1853-ban elkészült az első emeletes gőzmalom. Az emberek csodálkozva nézték a fekvő gőzgépet, amint dugattyúrúdján ki-kicsapódik a gőz. Egy ott bámészkodó szárazmalmi molnár azt mondta: „Ez arra való, hogy befütyüljön a szárazmalmoknak!”A Pain-gőzmalom hét évig működött, finomlisztet azonban nem tudott őrölni.

1860-ban Epstein Lipót és családja átvették, majd Deutsch Bernát pesti kereskedő kezébe került. 1866-ban Csabán nagy szárazság volt, jószágot is alig tartottak a gazdák, és állatok hiányában az emberek húzták a szárazmalmok kerekeit.

Ezt követően még épültek kisebb szárazmalmok, azonban, amint a gőzmalmok kezdtek szaporodni, úgy fogytak el a szél- és szárazmalmok. Az utolsók a Szarvasi úton a vasúti átjárónál, és a Petőfi kocsmánál, a Bartók Béla út végén szűntek meg.

Perger Móric a Gyulai út végi vásártéren, Thaisz és Such Jaminában létesített gőzmalmot.  1872-ben Epstein Lajos özvegyétől a Körös-parti régi gőzmalmot Rosenthal Márton gyulai szappan- és gyertyaöntő mester vette át. Lebontotta az épületet és a helyére emeletes malmot épített. Két gőzgépet állított be 700 lóerős teljesítménnyel. 15 molnár alkalmazásával napi 16 vagon finomlisztet őröltek, ebből 25 ezer mázsát szállított nyugati országokba. A Rosenthal Márton Gőzmalom Rt. volt az, amely a leghamarabb nőtt ki a kisipari keretek közül. 1915-ben tűz pusztított a malomban, de ezután újjáépítették. Rosenthal gőzmalmát a második világháború után államosították, István malomként működött és többször korszerűsítették.  Működése 2005-ben szűnt meg, berendezéseit leszerelték és elvitték. A 150 évig dolgozó üzemben sokáig csend honolt, majd 2019. május 21-én a malom elektromos meghibásodás miatt kigyulladt. A tájat uraló egykori monumentális épület kiégett, de a csabai lakosság szívében és a régi felvételek képein örök emlékként őrződik tovább.

Gécs Béla

További programok »

FEL