Egy szelet kolbászban minden benne van, amit egy békési ember az ételről és annak tiszteletéről gondol
„Bejártam a világot Angliától Kubáig, Amerikától Kínáig, de olyan embereket, akiknél a föld szeretete, a föld és a föld gyümölcsei iránti tisztelet ilyen erős, sehol nem láttam” – mondja Fekete Péter Jászai Mari-díjas rendező, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója. A Békéscsabai Jókai Színház és a Szarvasi Vízi Színház korábbi művészeti igazgatója a Petőfi Kulturális Ügynökség Mi, magyarok című sorozatának legfrissebb részében a nézőket Békés vármegyében kalauzolja, amelyet az ország egyik páratlan szépségű részének tart.
„Itt nincs hegy, nincs tenger, viszont van föld, van lélek, van emberség, van víz, van csodálatos összetartás” – mondja.
A videóból megtudhatjuk, hogy Szarvason van a történelmi Magyarország mértani közepe, itt áll az ország egyetlen, és Közép-Európa legjobb vízre épült színháza, ahol májustól szeptemberig teltházas előadásokat tartanak. Megcsodálhatjuk a 145 éves múltra visszatekintő Békéscsabai Jókai Színházat, valamint Gyula két büszkeségét, a várfürdőt és a várat. Fekete Péter úgy véli: a gyulai vár szépsége és szabályossága jól szimbolizálja a Békés vármegyei emberek gondolkodásmódot. Az pedig, hogy a várban manapság kulturális programokat szerveznek, jól mutatja a helyiek „kultúréhségét”.
Ellátogathatunk a horgászok és a vízitúrázók paradicsomába, Szanazugba is, ahol a Fehér- és a Fekete-Körös találkozik. „Ez egy filozofikus hely, gyakran jövök ki ide meditálni. Alkalmas arra, hogy az ember átgondolja a világ dolgait” – mondja, hozzátéve: a két folyó összefolyása jól szimbolizálja, hogyan tudjuk megismerni és megérteni a másik igazát.
Ha Békés vármegye, akkor természetesen nem maradhat ki a kolbászkóstolás sem – Fekete Péter szerint a föld és a föld gyümölcsének a tisztelete a Békés megyei ember számára a kolbászban ölt testet. „Nincs olyan Békés megyei gyerek, felnőtt, fiatalkorú férfi, akinek a Békés megyei kolbászról ne lenne nagyon határozott véleménye. Vérre menő viták és fantasztikus családi esték, amikor a kolbásztöltés, a kolbászfüstölés vagy a kolbász megszegése megtörténik – minden, amit az ételről és a tiszteletéről gondolunk, az ebben a szelet kolbászban benne van” – mondja Fekete Péter.
A Mi, magyarok sorozat legújabb részében ugyanakkor felfedezhetjük Gyula, Szarvas és Békéscsaba belvárosának legszebb részeit, megcsodálhatjuk a szarvasi Erzsébet-hidat, és sétálhatunk a Körösök partján is.
Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében féléves útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat. Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozathoz kapcsolódó Mi, magyarok című videósorozat részeit a Kultúra.hu Youtube-oldalán lehet megnézni.