Békés Vármegyéért elismeréseket adtak át az ünnepi vármegyegyűlésen

2024. szeptember 4. 19:57 | Such Tamás

Békés Vármegye Önkormányzata ünnepi megyegyűlést tartott szerda délután a Jókai színház Vigadó termében. Több éves hagyomány, hogy a Vármegyenaphoz közeli időpontban rendezik meg ezt a programot. Az ünnepély előtt a Megyeháza udvarán először megkoszorúzták az önkormányzat emléktábláját, amelyet a vármegye újratelepítésének 300. évfordulóján (2015-ben) helyeztek el az intézmény falán.

Elsőként Katkó Ferenc, a Jókai színház művésze Petőfi Sándor Szülőföldemen című versét szavalta el. Majd Zalai Mihály, Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke és Nagy János Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár közösen elhelyezte a koszorút. A rövid megemlékezést követően mindenki átsétált a Jókai színház Vigadó termébe.

 

Zalai Mihály, Nagy László, a háttérben dr. Takács Árpád – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

A teátrum legelegánsabb helyiségében Kalmár Zoltán harsonatanár és tanítványai fanfármuzsikájára a Békés Megyei Károlyi-huszár és Honvéd Hagyományőrző és Kulturális Egyesület tagjai a nemzeti, illetve a megyei zászlót vitték be.

Seregi Zoltán színházigazgató rövid köszöntője után Zalai Mihály megnyitotta az ünnepi testületi ülést.

Megemlítette, 2015-ben egy öthetes ünnepi sorozattal emlékeztek meg a vármegye újratelepítésének 300. évfordulójáról. Hozzátette, a szombati Vármegyenapon mintegy 116 kézműves stand jelenik meg, hogy megmutassák kincseiket. – Az ilyen találkozások általában mindannyiunk lelkét továbbépítve erőt adnak a következő napokra, hetekre, hónapokra – vallotta.

Nagy János államtitkár ünnepi beszédében elmondta, az elmúlt évek fejlesztései Békés vármegye számára kedvezően alakultak. Kiemelte, hogy az M44-es gyorsforgalmi út idővel bekapcsolódik az ország vérkeringésébe, így elhozza Budapestet Békéscsabára. Továbbá Gyulán gyárat létesített az Airbus, megújult a szabadkígyósi Wenckheim kastély, a csabai piac. Mint mondta: "Békés a megújulás földje, hiszen így volt ez három évszázada is, amikor egy vérzivataros korszak után újjáépítették."

 

Galéria

 

– Békés vármegye ma már koránt sem az az ágról szakadt vidék, ami miatt annyi időn át Viharsaroknak neveztek. Mindezt ellenpontozza a vármegye országos hírű fesztiváljai, különleges történelmi értékei, de ennél is inkább a ma kitüntetendő polgárai – fogalmazott.    

Az ünnepi program a Békés Vármegyéért elismerések átadásával folytatódott.

Díjat vehetett át Skaliczki László kézilabda mesteredző, Nagy László esperes, egyházkerületi főjegyző, a Mezőkovácsházi Városi Könyvtár és Kalocsa Róza Művelődési Központ könyvtár szakmai egységének kollektívája Albertus László könyvtárigazgató képviseletében.

Végül egy olyan kitüntetés talált gazdára, amelyet 2015-ben alapított a testület, ez a Polgárokért elismerés, amit idén Kürti Sándor, Tarhos polgármestere kapott.

Az ünnepséget az Eleki Román Hagyományőrző Táncegyüttes műsora és Herczeg Tamás országgyűlési képviselő pohárköszöntője zárta.

 

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL