Alig melegedtünk bele a 2020-as évbe, már a koronavírus első hulláma lepett meg minket. Aztán az év előrehaladtával a kormányzat új lakáspiaci rendeleteket vezetett be. Az év végével pedig megjelent a vírus második hulláma is. Az Ingatlannet.hu hírportálunk számára készített egy elemzést, melyben bemutatja, hogy ezek az események milyen hatással voltak Békés megye ingatlanpiacára. Emellett pedig a jövőre vonatkozóan is levonják a következtetéseket.
Békéscsaba ingatlanárai változatos képet mutattak
Az Ingatlannet.hu statisztikai adatai alapján a Békéscsabán eladásra kínált ingatlanok átlagára típustól függően eltérő irányban változott a tavalyi évben.
A csabai lakáspiacon áresést lehetett tapasztalni. A panellakások kínálati ára januárban átlag 280 ezer Ft/m²-ről indult, mely novemberre 250 ezer Ft/m²-re csökkent, ami 10%-os visszaesést jelent. Csabán a téglalakások is 10%-kal lettek olcsóbbak az év végén az év elejéhez képest. Az eladók januárban még 270 ezer Ft/m²-es átlagáron hirdették meg a téglaépítésű lakásaikat, novemberben azonban már csak 250 ezer Ft/m²-es átlagáron.
A családi házak tekintetében már inkább növekedést figyelhetünk meg Békéscsabán. Az árváltozás a házak esetében még kevésbé volt egetrengető, mint a lakáspiac esetében. Az év eleji 170 ezer Ft/m²-es átlag kínálati áruk az év utolsó előtti hónapjára 180 ezer Ft/m²-re emelkedett. Így a drágulás mértéke el sem érte a 10%-ot.
Az, hogy a családi házak ára már nem meredeken ívelt felfelé, hanem óvatosan emelkedett, a lakáspiaci árak pedig még csökkenésnek is indultak, nem a koronavírus-hatásnak tudható be. A lassulás egy természetes folyamat következménye, mely még a járványidőszak előtt útnak indult.
Volt, ahol tovább emelkedtek az ingatlanárak
Békés megyében nem is egy helyen folytatódott az ingatlanárak drágulása. Az emelkedés nem volt töretlen, jellemzően a nyáron szakadt meg a tendencia, de az őszi időszak eljövetelével újra növekedtek az árak. Így történt ez Gyulán, Orosházán és Békésen is.
A vizsgált települések családi házai közül a legnagyobb mértékű, átlag 25%-os drágulás Orosházán ment végbe a tavalyi évben. Ennek eredményeképpen a novemberi átlagos négyzetméter áruk 150 ezer forint lett. Gyulán 10%-kal 230 ezer Ft/m²-re emelkedtek a házak kínálati átlagárai, míg Békésen mindössze 3%-kal 110 ezer Ft/m²-re.
Az itt bemutatott változások jóval elmaradnak az korábbi évek azonos időszakához képest.
Mi várható 2021-ben?
Az árak tekintetében hasonló változásokra számíthatunk, mint amit a korábbiakban bemutattunk. A koronavírus valószínűleg már nem befolyásolja az ingatlanpiaci árakat és keresletet, ellenben a kormányzat újonnan hozott rendeleteivel, melyek élénkítőleg hathatnak majd.
Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke pedig az építőipar kapcsán azt nyilatkozta, hogy az építőiparnak 2021 második negyedévében sikerül majd átlendülnie a járványidőszak okozta nehézségeken. Elmondása szerint csak a második hullámmal jártak csúszással a létesítmények átadása, mely maga után vonta az új épületenergetikai előírások határidejének meghosszabbítását.