Békés megyében is ólmot iszunk?

2020. október 27. 15:52 | D. Nagy Bence

Elérhetők a Nemzeti Népegészségügyi Központ térségünkre vonatkozó adatai.

Az ivóvízben lévő ólom kockázatának becslése az országos ólomkockázat-felmérés (úgynevezett feltáró monitoring) eredményein alapul. Az ólomkockázat épülettömb szinten van megadva: egy épülettömb az egymást keresztező utak, utcák által lehatárolt épületek csoportját jelenti. A felhasznált épületkor adatok a 2011. évi népszámlálás alapján a Központi Statisztikai Hivatalból származnak, tehát a térképek a 2011. után bekövetkezett változásokat nem jelenítik meg – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi Központ kockázati térképénél. A központ adatai szerint országszerte mintegy 730 ezer ember ihat ólommal szennyezett vizet.

A térkép színkód szerint osztja fel a területeket. A sötétzölddel jelzett részeken nagyon alacsony, a narancs színű területeken azonban magas az ivóvíz ólomszennyezettségének kockázata. Békéscsabán, Gyulán és Békésen a következő értékeket mutatja a térkép:

 

Békéscsabai, Gyula és Békés ólomtérképe (Forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ)

 

 

További programok »

Gyula

Múzeumi szabadegyetemi előadás a 101. (békéscsabai) gyalogezredről

A 101. (békéscsabai) császári és királyi gyalogezred I. világháborús szerepvállalását foglalta össze az ezred 1934-ben írt emlékalbuma és a témában fellelhető legújabb történeti forrás, egy 2021-ben közreadott háborús memoár történetei alapján Cseresznyés János a Múzeumi Szabadegyetem eseményén szerdán a gyulai Almásy-kastélyban.
15:32
FEL