Bartók Béla 140: A világhírű zeneszerző békéscsabai kapcsolatai

2021. november 13. 12:46 | behir.hu

Bartók Béla születésének 140. évfordulóján emlékezünk a világhírű zeneszerző, zongoraművész és népzenekutató békéscsabai kapcsolataira.

Először rokoni szálak fűzték Békés megyéhez, ugyanis leánytestvérének férje a Wenckheim család birtokain volt gazdatiszt. Nekik nagy szerepük volt abban, hogy Bartók megkezdhette Békés megyei népdalgyűjtő útjait.

Békéscsabai fellépései az Aurora Irodalmi, Zenei és Képzőművészeti Kör zenei szakosztályvezetőjének, dr. Südy Ernőnek köszönhető. Az Aurora kör 1913-1950-ig működött Békéscsabán.  Ez idő alatt 200 hangversenyt, közel 150 előadást és 24 kiállítást rendezett. Bartók Bélának dr.Südyt  az egykori Bartók tanítvány Kner Imréné Kulka Etelka mutatta be 1922-ben, aki az alkalmat felhasználva felkérte a zeneszerzőt, tartson egy szerzői estet Békéscsabán. Termékeny kapcsolatuknak köszönhetően 1922 és 1936 között négy hangversenyt adott Bartók a mai Jókai Színház falai között. Idézzük fel az esteket.

1922. október 10.

Bartók-Marschalkó hangverseny a Városi Színházban.

A Körösvidék 1922. október 10-i száma az alábbiakban adta hírül a hangversenyt. „Az Auróra kör Bartók-Marschalkó hangversenye iránt igen nagy az érdeklődés. A legnagyobb magyar zeneköltő művei és zongorajátéka kell is, hogy érdekeljenek mindenkit itthon is, mint felkeltették az egész művelt világ érdeklődését külföldön.” A hangverseny zsúfolt teremben zajlott.

Marschalkó Rózsi az Oparaház ünnepelt mezzoszoprán énekesnője volt, a hangversenyen Bartók népdalokat, és klasszikus operaáriákat adott elő. Bartók saját műveit, valamint Scarlatti, Debussy és Dohnányi zongoraműveket játszott.

1929. április 7.

Bartók önálló zongoraestje

Beethoven, Kodály, Liszt és saját művei mellett, olasz zeneszerzők darabjait is játszotta.

1934. február 15.

Bartók - Elek Szidi énekesnővel érkezett, aki 10 magyar népdalt adott elő Bartók zongora- kíséretével. A hangverseny különlegessége, -  az utókor számára mindenképpen - hogy egy kórusmű (Magyar népdalok férfikarra) erejéig ezen az esten fellépett a békéscsabai Iparos Dalárda is. Vezényelt Lukoviczky Endre.

1935. március 10.

Bartók – Zathureczky szonátaest

A koncert programjában Beethoven, Brahms és Debussy művei mellett Batóktól elhangzott a Gertler Szonatina és az I. rapszódia.

Zathureczky Ede korának kiváló hegedűművésze, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola tanára.

1936. december 6.

Bartók – Basilides est

Basilides Mária az Operaház kiváló alt operaénekese, 1934-től örökös tagja. Az esten Bartók gyűjtötte magyar népdalokat és 3 Liszt dalt adott elő Bartók kíséretével.

Az Aurora kör hangversenyeit a Városi Színházban már bérleti sorozatok keretében rendezte, amellyel kiérdemelték a helyi közvélemény, de az országos szakmai körök figyelmét is.

                                                                                                      

 Ambrus Zoltánné

További programok »

Kultúra

Százszorszép Ovi Galéria újabb szépségekkel

A békéscsabai Százszorszép Művészeti Bázisóvodában olyan gyermekléptékű Ovi Galériát alakítottak ki, ahol megismerkedhetnek az óvodások a helyi alkotóművészek munkáival, és a művészi vénával megáldott óvodapedagógusokéval is. A napokban Tóth Ágnes óvodapedagógus nemezmunkáiból állítottak össze tárlatot.
17:07
FEL