Azok a boldog békeidők...

Kis koromban nézegettem az egyik fehér konyhapolcot, amelyen több szakácskönyv hevert. Ennek a könyvek az óriás betűin gyakoroltam az olvasást és több köteten is szerepelt a "békebeli", "békeidők" kifejezés. Keresni kezdtem a szó jelentését – elsősorban a "konyhában".

Ha tárgyilagosan a szó eredetét vizsgáljuk, a legtöbb lexikon meghatározása megegyezik abban, hogy ez a melléknév egy kort, állapotot, sajátságot jelent. Pontosabban a háború előtti béke korszakára jellemző, vagy azzal a korszakkal kapcsolatos, vagy abból a korszakból származó.

A békebeli állapotokat a háborúk megváltoztatták. Az ember ezért nosztalgiával gondol a békebeli időkre, amit a háború tönkre tett, pontosabban  a 20. század elejét nevezzük békebeli korszaknak. A II. világháború előtti idők is békebeli évtizedek voltak. Az iparcikkek a békebeli minőségük alapján tartósabbak voltak, mint napjainkban.

 

"Békebeli receptek"

Személy szerint a legtöbbször a gasztronómiában hallom, olvasom e kifejezést. Egy publicisztikában olvasható, hogy az első Községi Élelmiszer-kereskedelmi Rt. 1948-ban nyitotta meg kapuit. Több, mint 300 budapesti és 31 vidéki közért várta a vásárolni vágyókat. Eleinte a pultok mögött szakképzett eladóktól kérhették a kenyeret, a sertésmájkrémet és a Bambit, majd az első önkiszolgáló közértekben már a vásárlók válogathattak a kínálatból.

 

Békebeli szakácskönyvek

Mindemellett az egyik leghíresebb szakácskönyv, az 1840-ben íródott Czifray István jegyezte Magyar nemzeti szakácskönyv, vagy A Hét című folyóirat pályázataiból Kiss József és Ignotus által összeállított Emma asszony szakácskönyve, vagy a két világháború között íródott Magyar Elek: Az Ínyesmester szakácskönyve nagy sikert aratott. Utóbbiak bemutatták, hogy mikróhullámú sütővel is lehet egyszerűen, a lefagyasztott és felmelegített egytálételek világában háztartást vezetni.

Napjainkban másképpen alakult az otthoni konyhaművészet. Kevesen engedhetik meg maguknak, hogy napokon keresztül csak készülődjenek, érleljenek, áztassanak, ízlelgessenek, pácoljanak. A kor, az ízlés és az ízek is megváltoztak. 

Összegzően a békebeli mint jelző egy minőséget is takar, az adott korszak hangulatát, ízvilágát. 

További programok »

FEL