Kedden huzonkilencen szerezték meg a Fotográfus és fotótermék-kereskedő szakképesítést a BSZC Kós Károly Technikum és Szakképző Iskolában. A nappali és a felnőttképzésben részt vevő diákok vizsgamunkái elegánsan felülírták az évek óta tartó kliséket, miszerint „a mai fiatalokat nem érdekel semmilyen szakma/tudás”.
Noha a fő mumus, azaz a drukk nemcsak a diákok körében kisértett – ami azt bizonyítja, hogy senki nem vette félvállról a mögöttük álló két évet –, hanem a vizsgáztatók közt is. Szerintem én jobban féltem, mint jó néhány kollokváló. Igen, e sorok írója is – Imre Györggyel és Jenei Péterrel – tagja volt a háromtagú bizottságnak. (Egyébként 4-es volt a legrosszabb jegy.)
– Ez volt az első vizsga, ahol független vizsgabizottság értékelt, és én, mint tanár nem vehettem részt. Persze ez először egy kicsit furcsa volt, de nyilván így a részlehajlás kikerülhető volt. Annak azonban nagyon örülök, hogy ma 29-en lettek fotográfusok! Ez azért nagy szó, mert a diákok digitális oktatásban töltötték a képzés több, mint felét, és így is kiválóan teljesítettek! – mondta Rácz Juhos Andrea.
Bíró Szabolcs például Németországból készült fel a vizsgára. Elmesélte, Münchenben van egy fotóstúdiója, de végzettség nélkül félkarú óriásnak érezte magát.
A számonkérés két részből állt: a leendő fotós először projektoros kivetítőn keresztül bemutatott egy kerek történetet/folyamatot elmesélő képanyagot, illetve a hóna alatt az elmúlt két esztendő portfóliójával érkezett. A másik etap az ad hoc szakmai volt: az iskola fodrász tanműhelyében lefotografálták a hajszobrász gyakorlatot, majd a képek segítségével egy képzeletbeli, fodrász képzésről szóló meghívót szerkesztettek.
A portfólió bő 20 felvételén a kötelező sztenderdeken (portré, sport, esküvő, esemény, éjszakai felvételek) kívül már kirajzolódott az alkotó érdeklődési köre – mint például a virág bibéjének a makrofotózása. A projektoros beszámoló akár két erős oldalát is megmutatta a vizsgázónak. Egyik a hihetetlen jó kommunikációkészsége, a másik pedig a témaválasztása.
Így láthattunk kórházi sorozatokat – amikor a fotós igazi riporteri attitűddel dolgozott: a jó anyag javára a saját egészségét is kockára tette –, művészekről, kézművesekről, agráriumról készült esszéket; továbbá két hölgy is egy-egy bádogos mindennapját mutatta be, és volt olyan leendő bizonyítványt szerző is, aki a barátja Porsche 924-esét gurította 2D-ben a zsűri elé.
Egy korábbi, tavaly nyári kötelezőn, a sportfotózás gyakorlásán – Fotó: behir.hu/Such Tamás