Az újrahasznosítás és az újragondolás időszakát éljük – fogalmazott a Tesz-Vesz Klub megalapítója, aki hangsúlyozta: a csoport elsődleges célja az, hogy a már meglévő dolgokból alkossanak valami újat, és hasznosat. Éppen ezért az alkotói menetrendjük szerint a már meglévő anyagmaradékok újragondolása alapján batikolnak, illetve ecoprinttel, növényfestéssel alkotnak olyan textileket, amelyeket más esetben már kidobtak volna.
A világ másik leggyakrabban használt alapanyaga a papír, ami napi szinten több tonna szemetet jelent a felmérések adatai alapján, és ez szintén új értelmezési lehetőséget adott a klubnak. Az alkotó tagok a papírmerítés által letisztult vizuális absztrakciókat készítenek. Adorjánné Kata kiemelte, rengeteg anyagot lehet felhasználni még, amit kidobnak.
– Nagyon fontos szempont, a fenntarthatóság egy környezettudatosság és ez minden munkánkon látszik. Klubunk működése szempontjából is ezek az elvek irányadók, így elsősorban a már meglévő anyagokból igyekszünk valami újat létrehozni – mondta el Adorjánné Kata, a klub alapítója.
A klub tagjai nem a bolti vásárlásra, hanem a meglévő dolgok újragondolására biztatják egymást. Bándiné Molnár Éva az újrahasznosításban nem korlátokat, sokkal inkább lehetőségeket lát. A harmonikus tárgyak létrehozása nemcsak a haszon, hanem a jó érzés miatt is fontos - mondta a kreatív szakember. Az alkotó több anyagot és technikát is alkalmaz, és hangsúlyozta: az újrahasznosítás nemcsak egy egyszeri dolog, hanem egy gondolkodásmód.
– Nagyon nagy szükség van arra, hogy védjük a környezetet, rengeteg textilhulladék van, ami az élővízben is kimutatható. Ami miatt szeretek újrahasznosítani, az az érzelmi kötődés. Több ruhadarab van, amit vagy kihíztam, vagy csak megkopott de fontos személytől kaptam, vagy a gyermekeimé volt. Ezektől nem tudok megválni, ám önmagukban csak hasztalan tárgyak. Illetve hangsúlyos szempont az akotás, hogy valami újat hozok létre, ami szép és hasznos – tette hozzá a kreatív szakember.
Más lehetőségek is rendelkezése állnak, ha éppen nem a kézműves vonalat, hanem a fogyasztói oldalt erősítjük. A viharsarki hulladékmentes bolt raktárában az üzlet vezetője mutatta be a hulladékmentes termékeiket és megoldásaikat. Többek között található ott tisztítószer, intim betét textilből, valamint bevásárló táska, borotva, és ehhez szükséges tisztálkodási eszközök, de kézműves termékek sora is.
– Békéscsabán alapítottuk az első hulladékmentes boltunkat. Szükség van arra, hogy helyet teremtsünk és tudjunk beszélgetni és tapasztalatokat megosztani a hulladékmentes életmódról, praktikákról. Úgy látom, ha az emberek kapnak információt, és segítséget, nagy érdeklődés és nagy igény van rá – fogalmazott Pocsaji Csilla, üzletvezető.
A boltvezető kiemelte, hogy a boltjuk egyben kávézó és közösség is. A csomagolásmentes életmódot középpontba helyező mozgalom egy olyan világszemlélet, ami akkor működik, ha emberek milliói törekednek rá. Éppen ezért az érdeklődők hétköznap, nyitvatartási időben bármilyen praktikai kérdéssel fordulnak a bolt munkatársaihoz.