Az aranysakál mára olyannyira elszaporodott hazánkban, hogy a szakemberek mintegy 40 ezer példányra becsülik a számukat. A ragadozó korábban szinte teljesen eltűnt Magyarországról, azonban az elmúlt 30 évben a Balkán felől újra benépesítették az erdőségeket. Békés vármegyében a vadászok ezer feletti példányt tartanak számon és a terítéke is meghaladja a 700 darabot, ezzel az ötödik helyen állunk az országban. Zuberecz Tibor megyei fővadász elmondta, hogy mivel az aranysakálnak a farkason kívül nincs természetes ellensége, ezért nagyon nehéz kontrollálni a terjedését.
– Azt szokták mondani, hogy a róka ravasz, én azt mondom, hogy a sakálnak a kisöccse sem lehet annyira óvatos és igazi emberkerülő ragadozóról van szó, hogy nem könnyű az elejtése, ennek külön speciális módjai vannak – fogalmazott.
Az aranysakálok nehéz elejthetőségük miatt komoly kihívást jelentenek a vadászok számára. Ezért az egyre növekvő állomány csökkentése céljából harmadjára szervezte meg a vadászkamara megyei szervezete a sakálgyérítési versenyt. A megmérettetésen azok a nyilvántartott sport– és hivatásos vadászok vehettek részt, akik tavaly márciustól idén február végéig, egyéni és társas vadászaton aranysakált ejtettek, és azt jelentették a megyei szervezet felé.
– 17 fő jelentkezett a legutóbbi kiírásban, ők küldtek be sikeres elejtésekről dokumentációkat, összesen 193 darabot tudtak produkálni, ami az előző évhez képest közel negyven százalékkal több, akkor 138 darab elejtés volt – részletezte Ságodi Gábor, a verseny koordinátora.
A vadászok különböző hívó hangokat használnak, hogy az óvatos aranysakálok közelébe férkőzhessenek azért, hogy sikeresen el tudják ejteni őket. Matuska Pál, aki a sakálgyérítő verseny elmúlt két kiírását is megnyerte, legutóbb 50 ragadozót ejtett el egy év alatt.
– A kíváncsisága meg az éhsége együtt mindenképpen odahozza, ha kíváncsi, mert nem tudja, hogy minek a hangját hallja, arra is odajön, ha viszont éhes, mondjuk egy vergődő nyúlnak egy nagyon különleges hangjára, amit egy nagyon különleges műanyag síppal lehet utánozni, azonnal odajön – emelte ki.
A vadászkamara megyei szervezetének tájékoztatása szerint a 2023/2024-es vadászidényben is folytatódik a sakálgyérítő verseny, melyre jövő év február végéig várják a nevezéseket.