1849-ben ezen a napon végezték ki Aradon a magyar szabadságharc 12 honvédtábornokát és egy ezredesét, Pesten pedig Batthyány Lajost, az első magyar felelős kormány miniszterelnökét. A haza mártírjainak állít emléket az Aradi vértanúk ligetében felállított kopjafa, amelyen mind a 14, október 6-án kivégzett vértanú neve szerepel.
– Közülük sokan nem voltak magyarok volt, aki nem is tudott magyarul. Damjanich például káromkodni tudott magyarul, azt nagyon jól, de egyébként ő szerb volt. Vagy horvátok, vagy németek voltak vagy örvények voltak. Ugye ez adódik Nagy-Magyarország soknemzetiségű létéből, de azt ne felejtsük el, hogy mindenki ezért a hazáért harcolt, Magyarországért harcolt – emelte ki Ugrai Gábor, a Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium történelem tanára a 7.tv Aktuális című magazinjában.
A békéscsabai hagyományokhoz híven az egyik városi iskola készült műsorral. Idén a Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Általános Iskola szervezte a megemlékezést, amelyen az intézmény igazgatója is beszédet mondott.
– A mi iskolánkban azért van különös jelentősége a 13 aradi vértanúnak, mert mindannyian keresztyén emberek voltak és utolsó mondataikban, amit feljegyzett a történetíró, nagyon sokan megemlékeznek arról és párhuzamot is vontak a maguk bitófája és a jézusi keresztfa között. Nálunk ez egy különös, új értéket ad ennek a megemlékező műsornak – emelte ki Köveskúti Péter.
A Szeberényi Gusztáv Adolf Evangélikus Általános iskola nyolcadik osztályos tanulói és pedagógusai műsorukban megidézték a tizenhárom Aradon kivégzett honvéd utolsó szavait és cselekedeteit.
Az eseményen a városi szervezetek, a hivatásos szervek, a nemzetiségi önkormányzatok, a politikai pártok képviselői, valamint a békéscsabai iskolák diákjai és pedagógusai mellett az önkormányzat nevében Nagy Ferenc és Varga Tamás alpolgármesterek, a Békés Vármegyei Kormányhivatal nevében pedig Gulyás György békéscsabai járási hivatalvezető is fejet hajtottak mártírjaink emléke előtt.