A helyi esélyegyenlőségi program kapcsán Szarvas Péter kiemelte: az önkormányzat nem egyformán tud minden csoportért tenni, de kiemelt figyelmet fordítanak a rászorulókra és az idősekre. A szépkorúak kapcsán intézményeket működtetnek, házigondozást biztosítanak. Emellett az önkormányzat kiterjedt szociális ellátórendszert működtet, különböző támogatásokat nyújt, élelmiszercsomagokat biztosít.
A városvezető arra is kitért, hogy a közelmúltban voltak olyan mérési eredmények, amelyek alapján nem minden esetben kifogástalan a békéscsabai levegő minősége, kifejezetten a téli időszakban.
– Komoly kötelességünk figyelni a levegő minőségét, számos eszköz van a városban, amely ezt figyeli. Ha kell, akkor az őszre elkészülő füstködriadó-tervben beavatkozási lehetőségeket is felvázolunk majd – fogalmazott, hozzátéve: számos intézkedést vezettek be eddig is, hiszen kerékpárutak épültek, hogy kiváltsák az autós forgalmat, földes utcákat burkoltak le, hogy csökkentsék a szállópor mértékét.
A Munkácsy Negyeddel kapcsolatban két pontot is kiemelt: egyrészt továbbra sem zárult eredményesen az a pályázat, amelyet a Napsugár bábszínház új otthona mellé tervezett szobor elkészítésére írtak ki, másrészt rámutatott, hogy a létesítmény hamarosan elkészül, amely így májustól Magyarország legkorszerűbb, állandó társulattal bíró bábszínházává válik.
Szarvas Péter beszélt arról a fizetős rolleres szolgáltatásról is, mely hamarosan elindul Békéscsabán is. Mint mondta, az eszközöket fogadópontokon lehet letenni, egységes megjelenésűek lesznek, minden városrészen megtalálhatóak lesznek, illetve egy applikáción keresztül lehet majd használni azokat. A városvezető úgy fogalmazott: ott, ahol eddig bevezették, a többség elfogadta a rollereket; véleménye szerint elsősorban nem a gyalogosok választják majd ezeket a járműveket, hanem a személyautósok, motorosok. Arra is felhívta a figyelmet, hogy egyelőre egy három hónapos tesztidőszak veszi kezdetét, a rendszer pedig akkor marad, ha mindenki jól fogadja a szolgáltatást. Hozzátette: az önkormányzatnak nincs költsége a rendszer bevezetésével, sőt, bevétele lesz a közterülethasználati díjból. Mint kiderült, az eszközök végsebessége csökkenthető, nem mindenhol lesznek használhatók, például a futófolyosón vagy a CsabaParkban, de városon kívülre sem lehet velük menni, kivéve Mezőmegyerre és Fényesre.
A polgármester zárásként azt is ismertette, hogy a zárt ülésen ítélték oda a Kiváló Pedagógus kitüntetést. Kiemelte, hogy összesen 11 javaslat érkezett a díjazottak személyére, vagyis úgy értékelt, hogy sok a figyelemre, kiemelt megbecsülésre érdemes tanár Békéscsabán. Idén az egyik díjat Kovács József, a BSZC Szent-Györgyi Albert Technikum történelemtanára, oktatója, a másikat Horváthné Szalai Angelika, a BSZC Kemény Gábor Technikumtörténelemszakos pedagógusa veheti majd át.