A Belügyminisztérium szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára a keddi átadón hangsúlyozta, hogy 2036-ra a kormány megszüntetné az összes, 50 főnél nagyobb szociális intézményt. Csizi Péter kiemelte: már jelenleg is 4500 felett van azon fogyatékkal élők száma, akik családias környezethez hasonló közegben élik mindennapjaikat. Hozzátette: 668-cal bővül a támogatott lakhatási férőhelyek száma országszerte.
– A szocializmusban a fogyatékosággal élő emberek el voltak rejtve a külvilág elől. Évtizedekig élték úgy emberek az életüket, hogy az intézmény falait nem vagy nagyon ritkán hagyhatták el. Tíz éve elindult egy paradigmaváltás. Már 4500-an vannak, akik valódi otthonban élhetik a mindennapjaikat, a mostani fejlesztéssel pedig 5000 felett lesz a támogatottak száma. Fontos kihangsúlyozni, hogy ezek nem intézmények, hanem otthonok – fogalmazott a helyettes államtitkár.
A Mécses Szolgáló Közösség Egyesületének ügyvezetője elmondta, hogy az egyesület a több mint 1,1 milliárd forint európai uniós forrásból hat új támogatott lakhatású ház, valamint egy új szolgáltatási központ létrehozását vállalta, utóbbi Békéscsabán jött létre. Nelbühel-Oláh Henriette hozzátette: a Kőszikla Alapszolgáltási Központban 40 fő fogyatékossággal élő vagy pszichiátriai beteg ember nappali és közösségi ellátását biztosítják majd. Az energetikailag korszerűsített 500 négyzetméteres épületben terápiás-, beteg-, vendég- és pihenőszobákat alakitatottak ki.
– A támogató szolgálat és a házi segítségnyújtás az otthonaikban történik majd. Nagyon sok féle helyiséget alakítottunk ki, többek között egy sószobát, ahol tapintó fal is lesz. A fogyatékossággal élőket olyan élményekhez juttatjuk, ami szükséges, ahhoz, hogy teljes életet tudjanak élni – emelte ki. Hozzátette: a pályázatban két elektromos kisbuszt is beszereztek.