A rendezvényen megjelenteket a Belügyminisztérium szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára köszöntötte. Csizi Péter elmondta, hogy a szocális területen való rendszerváltás jelen pillanatban is zajlik, ami szerinte akkor fog véget érni, amikor megszűnik az utolsó, nagy létszámú szociális intézmény Magyarországon, illetve amikor a szociálpolitikát felváltja majd a gondoskodáspolitika. Mint fogalmazott, fogyatékossággal élők tízezrei úgy nőttek fel a szocializmusban, hogy az intézményi rendszert nem, vagy csak nagyon ritkán hagyták el.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy 2036-ra a kormány megszüntetné az összes, 50 főnél nagyobb szociális intézményt. Kiemelte: már jelenleg is 4400 felett van azon fogyatékkal élők száma, akik családias környezethez hasonló közegben élik mindennapjaikat. Egy európai uniós pályázatnak köszönhetően pedig hamarosan 668-cal bővül a támogatott lakhatási férőhelyek száma országszerte.
– A gondoskodáspolitikának a célja, hogy megszüntessük az állami monopóliumot a szociális területen, hisz úgy gondoljuk, hogy a szociális ellátás, a gondoskodás, a család, helyi közösség és az országos közösség, tehát az önkormányzat és a kormány egységét kell, hogy jelentse. Mind a három terület nagyban hagyatkozik a civil és az egyházi fenntartókra – húzta alá.
Dr. Bódi Beáta, a Békés Vármegyei Kormányhivatal igazgatója örömét fejezte ki, hogy a tavalyi évhez hasonlóan ismét otthont adhatnak a szakmai konferenciának, majd ezt követően egy, Kalkuttai Szent Teréztől származó idézettel kívánt hasznos tanácskozást a résztvevőknek.
A konferencián elsőként a szervező, Mécses Szolgáló Közösség Egyesületének ügyvezetője tartott előadást. Nelbühel-Oláh Henriette arról a projektről beszélt, melynek keretében több mint 1,1 milliárd forint európai uniós forrásból fejlesztik a fogyatékkal élők ellátását. Az egyesület a pályázatban hat új támogatott lakhatású ház, valamint egy új szolgáltatási központ létrehozását vállalta, utóbbi Békéscsabán jött létre. Ezen felül a támogatásból több tucat fogyatékossággal élő vagy pszichiátriai beteg ember lakhatását, nappali és közösségi ellátását vagy házi segítségnyújtását, illetve foglalkoztatását is segítik.
– A szociális szektorban egy szemléletváltás folyik: ez elsősorban a fogyatékkal élők, a pszichiátriai betegek és a szenvedélybetegek gondozása terén indult el, de mára összekapcsolódott az egész szociális szolgáltató rendszerrel – részletezte.
A projekt keretében létrejött Kőszikla Alapszolgáltatási Központ átadóját kedden a késő délutáni órákban tartják Békéscsabán, a Deák utca 11 szám alatt.