A nappali szunyókálás elterjedt az egész világon, és általánosságban egészséges szokásnak tartják. A közös álláspont szerint a szundítás növeli a teljesítőképességet és kiegyenlíti az alváshiány negatív következményeit. De a kutatásunk eredményei mást mondanak – fogalmazott Dr. Zhe Pan, a kínai Guangzhou Medical University professzora a Treehugger szerint.
A szakember csapatával több, már elvégzett tanulmányt értékelt ki, amelyben a délutáni alvás és a szív- és érrendszeri betegségek közötti kapcsolatot vizsgálták. Húsz kutatást néztek át, melyekben összesen 313 651 ember vett részt, 39 százalékuk pedig azt állította, hogy szokott napközben pihenni.
– Megállapítottuk, hogy a hosszú, több mint 60 perces délutáni alvás 30 százalékkal növeli a halálozás kockázatát és 34 százalékkal emeli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét ahhoz képest, ha valaki egyáltalán nem pihen napközben. Ha az éjszakai alvást is figyelembe vettük, akkor csak azoknál volt magasabb a halálozás kockázata, akik hat óránál többet alszanak esténként is – magyarázta.
Megállapították azt is, hogy a rövidebb délutáni alvások egyáltalán nem járnak szív- és érrendszeri kockázatokkal. A kutatásból kiderült továbbá, hogy a nőknél a délutáni alvás 22 százalékkal növeli a halálozás kockázatát ahhoz képest, mintha egyáltalán nem aludnának napközben. A férfiaknál ugyanez az arány 17 százalék.
Pan szerint az még mindig nem tisztázott, hogy a szunyókálás miért van ilyen erős kihatással a szervezetre.
Ha valaki mégis sziesztázni szeretne, akkor a tanulmányunk szerint az a legbiztonságosabb, hogy egy óránál rövidebb ideig teszi azt. Akik viszont eddig sem pihentek napközben, nincs rá okuk, hogy most kezdjék el – zárta szavait.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu