A Békéscsabai Jókai Színházban fontos misszió, hogy a fogyatékossággal élők minden tekintetben azonos eséllyel látogathassák az előadásokat.
A Békéscsabai Jókai Színházban fontos misszió, hogy a fogyatékossággal élők minden tekintetben azonos eséllyel látogathassák az előadásokat. Többéves hagyományaira alapozva, a teátrum ismét akadálymentesített élményt kínált március 2-án, délután a hallássérült nézői számára, az Ármány és szerelem című előadáson.
Schiller híres drámáját a siket nézők számára Vörös Zsolt jelnyelvi tolmács tette érthetővé, élvezhetővé, a hallóknak, pedig egy sosem tapasztalt élményt nyújtott. Jelenléte erre a két órára mintegy hidat teremtett hallók és siketek között, átjárást engedve mindannyiunknak a csend és a színház világa közt. Az előadást interaktív kulisszajárás előzte meg.
Vörös Zsolt ilyenkor nem csak a szereplők szövegét, de a darab sodrását is közvetíti a nézők felé. „Először megnéztem az előadást, aztán elolvastam a szövegkönyvet, majd a szövegkönyvet az előadás felvételével együtt újra és újra. Persze az élő játéknak mindig megvan a varázsa, ami a jeltolmács számára egy csomó meglepetést tartogathat, lélekben fel kell készülni a tévesztésekre, az átfogalmazásokra. Mindenesetre az előadásnak olyannak kell lennie a hallássérültek számára, amilyennek a hallók is érzik, látják.”
A Békéscsabai Jókai Színház ilyen irányú szerepvállalásaival nem csupán az információs-kommunikációs akadálymentesítést kívánja szolgálni, de szeretné elérni a társadalom tagjainak pozitív irányú szemléletváltását is. Az akadályozottsággal élők színházi kiszolgálása során a teátrum a pozitív diszkrimináció elvét valósítja meg.