Antibakteriális, strapabíró bőrkesztyűt fejlesztettek ki hazánkban

2020. december 20. 18:13 | behir.hu

A Karma Pécsi Kesztyű és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) annak érdekében fogott össze, hogy a kórokozók legyőzésére hatékony, egyúttal komfortos megoldást találjon. Így született meg az „Invisible Pro" antibakteriális bőrkesztyű – tájékoztatott a PTE.

Napjainkban hatalmas kockázatot jelentenek a lokális és világméretű fertőzéses megbetegedések. Ezek gyors terjedésének legfőbb oka a személyes kontaktus mellett a kórokozóktól hemzsegő felületek érintése, ugyanis a legtöbb kórokozó hosszú ideig képes a különböző felületeken fertőzőképes maradni.

Az egyetem tájékoztatása szerint felületfertőtlenítésre általában olyan vegyületeket használunk, mint például az etanol, izopropil-alkohol vagy a hidrogén-peroxid. Ezek a felületre juttatva hatékonyan csökkentik ugyan a csíraszámot, azonban hatásuk legfeljebb néhány óráig mutatható ki – adott rövid helyzetértékelést Dr. Márk László, a PTE Általános Orvostudományi Kar Biokémiai és Orvosi Kémiai Intézet kutatója, a projekt szakmai vezetője.

Hozzátette: az együttműködés során egy olyan újszerű, fizikailag és kémiailag stabil vegyületkeveréket és bőrimpregnálási technológiát fejlesztettek ki, amely hosszú távon fejti ki antibakteriális hatását.

A pandémia kezdetén láttuk a nemzetközi és hazai piacainkon kialakult helyzetet; az első elképzelésünk az volt, hogy egy olyan kesztyűt készítsünk, ami segít az embereknek a gumikesztyű leváltásában – emlékezett vissza Hornicz Bernadett, a Karma Pécsi Kesztyű családi vállalkozás gazdasági vezetője a projekt indulására. – Erre született meg a fertőtleníthető bőrkesztyű. Nemzetközi és hazai piacon is keresett lett a termék, így ez arra sarkallt minket, hogy továbbfejlesszük.

Elárulta azt is, hogy miután az ötlet megvolt, ám a megvalósításhoz nem rendelkeztek a megfelelő kompetenciákkal, ezért a Baranya Megyei Iparkamarához fordultak, ahol segítették őket az egyetemmel való együttműködésben. Végül egy hétköznapi használatra tökéletesen megfelelő, és a jelen egészségügyi helyzetben fontos technikai tudással rendelkező termék jött létre.

A Pécsi Tudományegyetem felkarolta az elképzelést, így a családi manufaktúra és az egyetem egymásratalálásából egy vadonatúj innováció született. Néhány hónap alatt elkészültek az első prototípusok, melyeket az Európai Unió által meghatározott nemzetközi szabványok alapján vizsgáltak a PTE szakemberei a laboratóriumokban.

A termékcsalád antibakteriális hatásának eredményességét, és az impregnált felület fizikai és kémiai kopásának mértékét egyaránt tesztelték. Mára eljutottak odáig, hogy megalkottak a bizonyítottan antibakteriális, strapabíró bőrkesztyűt.

 

Forrás: origo.hu

 

További programok »

Világ

Mit kell tudni az Európai Parlament képviselőinek megválasztásáról?

Az Európai Unió 27 tagállamában június 6–9. között tartják az Európai Parlament (EP) tagjainak választását, hazánkban az EP-választás az önkormányzati választásokkal egy napon, azaz június 9-én lesz. Az Európai Unióban egyébként összesen mintegy 400 millióan szavazhatnak a képviselőkre.
2024. április 17. 07:20
FEL