Annyira cuki, hogy... – mi az a cukiság agresszió?

2024. szeptember 12. 08:17 | Csiffáry Zsuzsanna

Szinte mindenki érezhette már, hogy egy aranyos kiskutya vagy kisbaba láttán teljesen elgyengültünk, vagy nem bírjuk ki, és akár meg is szorongatjuk kicsit. A Yale Egyetemen folytatott kutatások szerint ezek a furcsa és látszólag agresszív reakciók teljesen normálisnak tekinthetők.

A cukiság agresszió meglepő jelenség, mivel a legtöbben azt gondolnánk, az aranyos dolgokra az emberek gyengéden és védelmező szándékkal reagálnak. Ahogy egy ausztrál portál írja, a cukiság agresszió védekező mechanizmus is egyben. 

Érdekes módon a legtöbben nemcsak verbálisan, de tettekkel is kiélik a látszólag agresszív megnyilvánulásaikat. Az amerikai Személyiség- és Szociálpszichológiai Társaság éves gyűlésén ismertetett kutatásból kiderült, hogy az aranyos képeket ábrázoló diákat megtekintő önkéntesek jóval több buborékot pukkasztottak ki a kezükben lévő buborékfóliáról, mint azok, akik vicces vagy semleges képeket nézegettek.

 

Kép: illusztráció_pexels.com

 

 „Az ilyen képek nagyon erős pozitív affektust generálnak, amitől az ember úgy érzi, teljesen elveszti az önuralmát. Ezek olyan erős ingerek, amelyeket már nem tudunk megfelelően kezelni, sőt, néha már nem is bírunk elviselni” – magyarázta a kutatás vezetője, Rebecca Dyer. Ez a fajta cukiság agresszió rendkívül meglepő jelenség. Persze nem arról van szó, hogy az emberek tényleg azt szeretnék, ha az aranyos kiscicáknak bántódásuk esne. Társadalmunk szerencsére nincs tele agresszív szociopatákkal, nem kell emiatt aggódni – fogalmazott Dyer.

Dyer és kollegái egyelőre nem tudják biztosan, mi okozza ezeket a – relatíve ártalmatlan – agresszív megnyilvánulásokat. Lehetséges, hogy a jelenség hátterében az a frusztráció áll, hogy az emberek nem tudják az aranyos állatokat kedvük szerint megszeretgetni, ez a frusztráció pedig agresszióhoz vezet. De az is lehet, hogy az egésznek semmi köze ahhoz, mennyire aranyos vagy nem aranyos egy állat. Az intenzív pozitív behatások időnként negatívnak tűnhetnek, és túlzottan eluralkodhatnak az emberen. Elképzelhető, hogy egyszerűen csak így éljük meg az erőteljes élményeket, és ez a reakció segít feldolgozni a külvilágból érkező pozitív ingereket – vélekedett a kutatás vezetője.

 

Kép: illusztráció_pexels.com

További programok »

Itthon

Csepregi András is kiérdemelte az új Göncz Árpádné-díjat

Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karon, a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából rendezett konferencián, idén először két kivételes szakember, Csepregi András és Jakubinyi László vehette át a rangos Göncz Árpádné-díjat, amelyet a fogyatékos személyek támogatása érdekében végzett példaértékű munkájukért kaptak.
18:48
FEL