Amikor Alain Delon megölte Trockijt

14:43 | Bimbó Lajos

Különleges vetítéshez érkezett a retro-filmklub programsorozata augusztus 28-án. A Máthé Ferenc fémjelezte „filmszemle” az európai film egyik legnagyobb ikonjára, a múlt héten elhunyt Alain Delon-ra emlékezett, egy Magyarországon szinte ismeretlen, drámai filmmel.

Máthé Ferenc „filmőrült” kéthetente várja a filmek szerelmeseit a Békési úti Meseházba. Mint mondta a programsorozat igyekszik lépést tartani a világ eseményeivel, így megszokott, hogy egy-egy színész vagy rendező születésnapján vagy esetleges halálakor levetítenek egy klasszikus vagy ismeretlen, szokatlan kópiát. Így történt ez most is, amikor egy különleges alkotással köszönt el a nézőktől a múlt héten örök álomra szenderült Alain Delon.

– Direkt olyat választottunk, amely nem igazán ismert, moziban nem is igen játszották. Egy vagy két vetítése volt Magyarországon 84-ben, amikor a film rendezője, Joseph Losey halála után szerveztek egy életműsorozatot, abban kapott helyet. A film egyébként be volt tiltva Magyarországon a témája miatt – árulta el a békéscsabai filmguru.

Hozzátette, ez a film is a komoly filmek közé sorolandó, amelyek Alain Delon életművét színesítik. A színészóriás nagyon sok drámai filmben játszott, akiről azt is tudjuk, hogy nagyon megválogatta a szerepeket és azt, hogy milyen rendezővel dolgozik együtt.

 

 

A filmklub vendégei a vetítés előtt egy rögtönzött filmtörténeti előadást hallgathattak meg, amelyben Máthé Ferenc Alain Delon pályafutásáról és a már a vetítőben várakozó filmről is árult el érdekes információkat. A jelenlévők többek között azt is megtudhatták, hogy Alain Delon az ötvenes évek végén kezdett el filmekben játszani, viszont semmilyen színészi előképzettsége nem volt. A filmesek elsősorban karakteres arca és megjelenése miatt figyeltek fel rá. Az igazi áttörést a Patricia Highsmith regénye alapján készült René Clément-film hozta meg. Az 1960-ban megjelent Ragyogó napfény című mozi után egyre több filmben kapott szerepet, például a színészóriás művészi pályafutásában kulcsfiguraként szerepet formáló rendező, Luchino Visconti Rocco és fiérei és A párduc című mesterműveiben.

Máthé Ferenc azt is elárulta, hogy a kedvenc Alain Delon filmje a Kalandorok című kalandtörténet.

– Alain Delon rengeteg jó filmben szerepelt, de a Kalandorok című filmmel lett igazán nagy sztár Magyarországon. Ez volt az első film, amit nagyon sokszor megnéztem kiskamaszként. A filmet 1969 nyarán játszották először a hazai mozikban és vagy 5-6 évig műsoron is volt. Rengetegszer láttam és ezután pedig mindegyik filmjét megnéztem – emlékszik vissza Máthé Ferenc.

A filmguru szerint azonban nem ez a szerep volt Alain Delon legnagyobb alakítása, hiszen pályafutása kiemelkedő szerepe egyértelműen az ugyancsak Joseph Losey rendezte Mr. Klein volt, amely a kritikák szerint „megrendítő vádirat az emberi közömbösség és az egoizmus ellen.”

 

 

Veres Krisztina, a programsorozatnak helyet adó Meseház vezetője elmondta, a programsorozat ezért is tud igazi filmklub lenni, mert Máthé Ferenc szakmai felkészültsége megadja a lehetőséget arra, hogy a vetítés előtt közös beszélgetéssel vezessék fel az aktuális filmet.

– Máthé Ferenc nagyon széles szakmai repertoárral rendelkezik, amely a filmklubot is fémjelzi. A vetítések előtt beszélgetünk is a filmekről, amely beszélgetés előtte is után is megvan, így ez egy közösségi esemény szerepét is betölti – ismertette Veres Krisztina.

A programsorozat két hét múlva már az eredeti műsortervvel folytatódik, amikor François Truffaut filmrendező nagyjátékfilmjét, Az utolsó metró című romantikus filmdrámát láthatják a filmkedvelők. Azt, hogy ki ölte meg Trockijt, Máthé Ferenc kérésére nem mondjuk el, erre mindenkinek magának kell rájönnie, amikor megnézi Alain Delon egyik „elfeledett” a filmjét!

További programok »

FEL