A módszertannal a Békéscsabai Diákönkormányzat KÖZELÍTŐ+ sorozata és a Liget Ifjúsági Tér DEMÓ képzés – demokrácia a hétköznapokban sorozata mostani workshopján ismerkedhettek meg a fiatalok.
Az innováció lényege, hogy a fiatalok demokratikus tapasztalatokat és állampolgári élményeket szerezzenek, miközben olyan közösségi igények is felszínre kerülhetnek, amelyeket az oktatási döntéshozók nem ismernek vagy nem tartanak fontosnak.
– Amerikában ismerkedtem meg ezzel a módszertannal és hét évig vágytam arra, hogy ezt itthon is meg tudjuk valósítani – fogalmazott Molnár Ágnes, az Alternatív Közösségek Egyesületének alelnöke, majd elmondta, hogy először Debrecenben kísérleteztek a költségvetési technikával. A módszer iránt később több iskola is érdeklődést mutatott.
A program folyamán diákok és tanárok egyaránt betekinthettek az Alternatív Közösségek Egyesülete által már két évvel ezelőtt megvalósított projekt hátterébe. Az egyesület munkatársai egy workshopon keresztül mutatták be a költségvetési módszer a menetét és hasznát. A szervezők elmondása szerint a résztvevők olyan tapasztalattal gazdagodhatnak egy ilyen eseményen, amelyet élesben is hasznosíthatnak majd. Az esemény fő célkitűzése az volt, hogy a békéscsabai iskolák is alkalmazni tudják majd az új módszert.
Zsótér Mária, a Liget Ifjúsági Tér vezetője elmondta: érdeklődéssel várja, hogy Békéscsaba mit tud majd átvenni ebből az innovatív módszertanból. Kiemelte, hogy ez a program a diákok aktivizálására és az állampolgári ismereteik gyakorlatba való átültetésére is szolgál.