– A minap találkoztam a gyulai Dürer általános iskolában, a beiskolázási szülői értekezleten egy volt kolléganőnkkel, akinek a fia épp a pályaválasztás előtt áll – mondta köszöntőjében Kiss Mihály, a Trefort igazgatója köszöntőjében. – Korábbi munkatársunk megemlítette: „Sajnos Ákost nem tudjuk lebeszélni a vasutas képzésről, mindenáron mozdonyvezető szeretne lenni”. Egyébként vonatszimulátor is volt az iskolában a nyílt napon.
Kiss Mihály köszönti a leendő trefortosokat – Fotó: behir.hu/Such Tamás
Hozzáfűzte, nem akar füllenteni, hogy a Trefortban nem kell tanulni, mert igenis kell, de a megszerzett tapasztalatokra felsőfokon is lehet építeni. Több tanulójuk dobogós helyen végeznek az országos épületgépészeti technikus versenyeken; valakinek már épületgépészeti mérnöki állása is van.
Komáromi Zoltán szakmai igazgatóhelyettes ismertette, 150 duális partnerrel dolgoznak a fiatalok, akik az utolsó éveikben már kint vannak a partnereknél. Megemlítette, Németországban a cégek már a nyolcadik után szerződést kötnek a diákokkal, hogy a végzést követően ott fognak dolgozni.
Lakatos-Bereczki Ágnes és Komáromi Zoltán – Fotó: behir.hu/Such Tamás
– Ma már nincs fiús vagy lányos szakma – jelentette ki. – Például itt áll mellettem Lakatos-Bereczki Ágnes, aki központifűtés- és gázhálózat rendszerszerelő szakos, de egyáltalán nem biztos, hogy kazánokat fog szerelni. Bár ki tudja? De az is lehet, hogy kiváló értékesítő lesz egy épületgépészeti szaküzletben.
Azt követően a vendégek csoportokba szerveződve megtekintették a gyakorlati képzőhelyek helyszíneit. Meglátogatták az iskola duális partnereinek – például MÁV Start Zrt., Jeszenszky Gázszerelő Kft., Linamar Zrt., és a Fábafém Kft. – bemutatóit az iskola és a BSZC központi épületeinek auláiban, illetve a földszinti tanműhelyek előterében.
***
Közben szimultán megnyílt a Trefort Épületgépészeti Múzeum. Kiss Mihály elárulta, a múzeum Priskin Lajos kollegájának az ötlete volt; a múzeum páratlan, mert a 21-ik az országban. Gyurkovics Zoltán, a Magyar Mérnöki Kamara alelnöke, az Épületgépészeti Tagozat elnöke beszédében kiemelte: a múlt ismerete rendkívül fontos ugródeszka lehet mindenkinek.
– 2002-ben álmodtam meg a múzeum ötletét, amely ősszel meg is nyílt – mondta Chappon Miklós, az Épületgépészei Múzeum elnöke. – Számos érdekeséget lehet megtekinteni: többek között majd nézzék meg, hogy a 120 éves radiátoron a magyar királyi korona is rajta van – mert így rendelte meg a Magyar Királyi Pénzügyminisztérium.
Az Épületgépészeti Múzeum honlapján sok minden megtalálható, többek között a Fábry showban való szereplésük is.
Végül átvágták a szalagot (nyitóképünkön).