A megmérettetés előtt már a termekben gyülekeztek a fiatalok, kezükben toll, alatta papír. Hamarosan 8:30-at ütött az óra és kezdetét vette a verseny.
– Azt gondolom, hogy a nyelv mint a kultúra egyik alapvető hordozója, elszakíthatatlan a magyarságunktól. Az évszázadok viharai között a Nyugat-európai nemzetek mindig csodálkoznak azon, hogy ez a kis nép meg tudott maradni. Abban, hogy megmaradt, komoly szerepe van a nyelvnek – fogalmazott dr. Nagy János, a Szegedi Tudományegyetem emeritus professzora, a zsűri elnöke.
– Akik eljutnak erre a versenyre – azaz idén 120 fő –, a magyar fiatalok legjava. Ők azok, akik felvállalják a felkészüléssel járó bizony sok-sok gyakorlást, igénybe veszik a felkészítő tanárok türelmét és hozzáértését is – folytatta dr. Nagy János, majd kiemelte, hogy a versenyzők mindezt fegyelmezetten teszik, és a maguk írásbeli kifejezéseit a helyesírás szabályai szerint vetik papírra.
– Ez a megmérettetés egy találkozási pont, hiszen határon túlról és Magyarországról is érkeznek hozzánk a magyar nyelvet tisztelő és szerető pedagógusok és diákjaik, akik egy iskolai és egy vármegyei területi forduló után mérhetik össze a tudásukat, vagyis most már a legjobbak vannak jelen – fogalmazott Zámori Ida az iskola főigazgatója.
A fiatalok izgalommal, de kellő magabiztossággal veselkedtek neki a feladatoknak. A versennyel párhuzamosan zajló szakmai programok megnyitóján dr. Nagy János kiemelte: "tart attól", hogy 15 első helyezett lesz.