A nők, akik megszépítették Békés vármegyét

2023. március 3. 13:21 | Such Tamás

Híres, neves asszonyaink, a tájkultúra kialakítói Békés vármegyében címmel tartott előadást csütörtökön Szelekovszky László természetvédelmi főtanácsos a Lencsési Közösségi Házban. Az intézmény és a fenntartásában működő Mohácsy Mátyás Kertbarát Kör rendezvénye az "Egy szabad nemzet születése" című programsorozat első etapja volt.

– Közeledik a nőnap – kezdte előadását Szelekovszky László, majd hozzátette, ezúttal 13 kiváló hölgyről mesél, akik az 1848-49-es forradalom és szabadságharc ideje alatt a háttérben, a gyermeknevelés mellett kastélyban, kertben és – nem utolsó sorban – nagylelkűségben is derekasan tartották a frontot.

 

Szelekovszky László – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Szelekovszky László – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Példaként elmondta, Madejspack Károlyné Buchwald Franciska a szabadságharc mártírja volt. Férje hatalmas vasgyárában öntötték Bem apóék számára az ágyúkat, a honvédségnek kardokat készítettek. Mindezért 1849. augusztus 22-én Haynau parancsára Ruszkabánya főterén levetkőztették és megvesszőzték.

– Gertenyesi Hollósy Kornélia Európa-szerte híres operaénekesnő volt – folytatta. – Fellépései bevételéből jelentős százalékban támogatta a honvédséget. A visszavonulását követően férjével, Lonovics Józseffel a család dombegyházi birtokára költözött. Legfőképp családja és a jótékonykodás éltette – a környék iskolásait magyar nyelven tanította énekelni; földbirtokos-jogász férje idővel főispán lett.

 

Galéria

 

Továbbá szót ejtett Wenckheim Krisztináról is, aki jótékonykodásával és jóindulatával vált népszerűvé. Nevéhez fűződik a gyulai árvaház felépítése; a gyulai nőegylet elnökeként több tucat szegényt támogatott.

***

Takács Péter, a közösségi ház vezetője elmondta, a Petőfi200 és a farsangi programokat követően ezúttal a magyar polgári forradalom és magyar szabadságharc 175 évfordulójának tiszteletére – Egy szabad nép születése címmel állítottak össze egy 10 eseményből álló rendezvénysorozatot.

Hozzáfűzte, március 9-én, 16 órakor előadást tart a Székely szabadság napja és jelentősége címmel; a meghívott vendég Ugari Gábor történelemtanár lesz.

További programok »

FEL