A gyulai képviselő-testület nevében Görgényi Ernő polgármester, valamint a Nemzeti Tudósképző Akadémia programigazgatója, Hegyi Péter és a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvány kuratóriumi elnöke, Varró András írta alá azt a megállapodást, amelynek köszönhetően egy tehetséggondozó programot biztosítanak a gyulai diákoknak.
– Ez a lehetőség a már meglévő Bay Zoltán ösztöndíj és az Erkel Ferenc művészeti ösztöndíj mellett az orvosi és az orvosi pályához kapcsolódó tudományok területén továbbtanulni szándékozó diákoknak biztosít olyan különleges programokat, amelyeket egy átlag középiskolás nem ismerhet meg. Az orvosbiológiai kutatásokhoz szeretnének kedvet csinálni a fiataloknak, ezért a program során olyan képzések, előadások vannak, amelyek bepillantást engednek ebbe a világba – mondta el Görgényi Ernő.
A polgármester hangsúlyozta: a komplex programban a különféle gyakorlatokon és előadásokon túl a fiataloknak rendszeres találkozókat biztosítanak majd Nobel-díjas tudósokkal is. Görgényi Ernő kiemelte: a városvezetés nem titkolt célja, hogy a programban résztvevő diákok később, az orvosi vagy ápolói diploma megszerzése után visszatérjenek dolgozni a gyulai kórházba. Az önkormányzat ezért azt is vállalta, hogy az évi 30 millió forintba kerülő programhoz minden évben 10 millió forint támogatást biztosít.
– Az úgynevezett “learning by doing” modell egy gyakorlatorientált tevékenység. A terv az, hogy a helyi gimnáziumokban olyan műszereket helyezzünk el, olyan projekteket engedünk a diákoknak elvégezni, amelyek révén örömüket lelik a kutatásban – fejtette ki Hegyi Péter. A Nemzeti Tudósképző Akadémia programigazgatója hozzátette: a program fontos eleme, hogy a középiskolásokat összekötik a helyi kórházakkal. Emellett hosszútávon is követi a fiatalok pályáját, mivel a szakirányú felsőfokú tanulmányokat, sőt, a későbbiekben már végzett orvosként akár a kutatásokat, illetve a további tanulmányokat is támogatja.