Az eseményen Görgényi Ernő polgármester mondott köszöntőt, aki kitért arra, hogy 300 évvel ezelőtt báró Harruckern János Györgynek köszönhetően népesedett újra Gyula a török megszállást követően. A városvezető beszédében összefoglalta a gyulai német nemzetiségi lakosság 300 éves történetét.
– Az első német telepesek dolgozni jöttek hozzánk, arra vállalkoztak, hogy újjáépítik a várost, újjászervezik az életet, megint művelhetővé teszik a földeket és ipart teremtenek. Részt vállaltak abból a heroikus munkából, amelynek eredményeként végül a magyarokkal és a románokkal együtt felvirágoztatták városunkat – hangsúlyozta.
A diákok több rendhagyó órán ismerhették meg a helyi német nemzetiség történetét és kultúráját. Szilágyi Sándor történész arról beszélt a fiataloknak, hogy miért volt szükség arra, hogy a báró németekkel telepítse újra Gyula környékét.
– Amikor Harruckern János György megkapta munkájának jutalmául ezt a területet, amely nagyon termékeny volt, de egy baj volt vele: elvadult a vidék és néptelen volt. A földnek nemcsak maga a tápértéke a lényeg, hanem az, aki megműveli. Itt viszont nem volt, aki megművelje, mert elnéptelenedett a terület. Ő volt az, aki nagyon jó szakemberként már ismerte a környéket és tudta, hogy milyen potenciál rejlik benne, ezért számos lehetőséget, például adókedvezményeket biztosított a betelepülőknek – mondta el előadásában.
A rendhagyó órákat követően pénteken délután a Máriás házban több kiállításmegnyitó, könyvbemutató, és történelmi áttekintő is szerepelt a programban. Szombaton pedig többek között a szüreti hagyományok bemutatásával, szekeres felvonulással, egy 300 szeletes ünnepi tortával és a hagyományos szüreti sváb bállal várják az érdeklődőket.