„A mi forradalmunk”

2016. október 5. 16:31 | behir.hu

A Békéscsabai Médiacentrum az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójáról a Békéscsaba város főterén látható szabadtéri kiállítással kíván megemlékezni. A mi forradalmunk címet viselő tárlat 2016. október 5-től egészen november 30-ig várja a látogatókat.

A Békéscsabai Médiacentrum A mi forradalmunk című tárlattal tiszteleg a hősök előtt, és állít méltó emléket a forradalom helyi szereplőiről.

A 10 óriás tabló hasonlóképpen a Terror Háza Múzeum előtt február közepén megnyitott a „pesti srácoknak” szabadtéri kiállításhoz egy közösségi téren, a város szívében látható, így viszi közelebb az itt lakókhoz a 60 évvel ezelőtti forradalmi eseményeket.

A kiállításon mind az országos, mind pedig a helyi vonatkozású történeti tények, események is helyet kaptak. A húsz plakát végig kíséri a forradalom kirobbanásához vezető sérelmeket (a forradalom kirobbanásának okait), a forradalom eseményeit és leverését egészen 1956 decemberéig, és a megtorlás időszakát.

A ránk maradt röplapok, a forradalom napjaiban szabaddá vált sajtó termékei, a Kossuth Népe, a Független Újság, a Gyulai Hírlap, a Szabad Battonya és a Gyomai Nemzeti Újság révén a forradalom eseményei viszonylag jól dokumentálhatók, a résztvevők nagy részéről is rendelkezünk arcképekkel.

Így kiállítás fényképek, plakátok, röplapok, korabeli újságokból vett cikkek segítségével mutatja be a Rákosi-rendszer hétköznapjait. Az emlékeken keresztül eleveníti fel a nemzeti sérelmeket, a jelképek szovjet mintára való átalakítását, a Szovjetunió előtti feltétel nélküli hajbókolást, valamint az alkotmány, szovjet szellemben való megírását.

Az erőltetett iparosítás megyénket kevésbé érintette, de a parasztság sérelmei megyénk mezőgazdasági voltára tekintettel különösen nagy súlyt kap a tárlaton. Így a kötelező beszolgáltatási rendszer és a kuláküldözés is látható a képeken. Példákat láthatunk a személyi kultusz külsőségeire, a társadalom megfélemlítésére az ÁVH-val, a koncepciós perekkel, a deportálással, az internálással.

A forradalom napjairól is számos érdekességet olvashatnak az érdeklődők, 1956-ból több írott, nyomtatott anyag maradt ránk, mint fénykép. A kiállítás összeállításában a Munkácsy Mihály Múzeum, és az intézmény történészei is segítettek.

Hajtsunk fejet együtt hőseink emléke előtt.

 

 

FEL