A megnyitón dr. Becsei László, a Békés Megyei Központi Kórház főigazgató főorvosa elmondta, az 1825-ös pozsonyi országgyűlésen, november 3-án ajánlotta fel gróf Széchenyi István birtoka egy évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság létrehozására. Hagyományosan ehhez a ponthoz kötik a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
– A jeles alkalomra emlékezve az MTA már 1997 óta szervez különböző rendezvényeket, 2003-ban pedig az esemény hivatalos rangra emelkedett, amikor az Országgyűlés november 3-át a Magyar Tudomány Ünnepévé nyilvánította – ismertette dr. Becsei László.
A gyulai konferencia házigazdájaként dr. Vincze Gábor, a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Kar dékánja elmondta, a Magyar Tudomány Ünnepe egyértelműen az MTA alapításának bicentenáriumára való felkészülést jelenti, hiszen ez az esemény megpezsdítette a tudományos életet Magyarországon.
– Arra próbálunk utalni a rendezvénnyel, hogy miért került sor erre az eseményre, milyen történelmi előzményei vannak, hogyan zajlott a tudomány fejlődése az ókortól a mai napig, hogyan alakult a magyarországi felsőoktatás fejlődése Pécstől Nagyszombatig és azt is megnézzük, hogy a tudomány mire képes a mai világban, mire számíthatnak a hallgatók, akik képezik magukat, tudományos diplomákat szereznek, hogyan alakíthatják a társadalmi és az egyéni jólétet – fejtette ki.
A dékán hozzátette, három tudományos előadás színesíti a rendezvényt, amelyben az onkológia, a gyógytorna, és a pszichés egészségügyi és szociális szféra területeit próbálják meg átfogni, ezzel információt, útmutatást kívánnak adni a jelenlévő egyetemi hallgatóknak és a kórház dolgozóinak.
Az előadások sora dr. Vincze Gábor történeti beszámolójával kezdődött, majd dr. Torday László centrumvezető főorvos beszélt a daganatos betegek kezelésében tapasztalt előrelépésekről. A folytatásban dr. Hojcska Ágnes Erzsébet gyógytornász, okleveles fizioterapeuta a balneoterápiás területi kutatások egészségtudományi és társadalmi szerepéről tartott előadást, végül Bujdosó-Kurucsó Alexandra PhD hallgató a Kihívásokból erősségek - Reziliencia növelése az egyszülős családoknál című előadását hallgathatták meg a résztvevők.