Immár hagyományos a magyar radar napjáról való megemlékezés a gyulavári templomkertben - írja a gyulaihirlap.hu.
A gyulai önkormányzat szervezésében megvalósuló eseményt idén február 9-én tartották, az egybegyűltekhez ezúttal a Magyar Honvédség 54. Veszprém Radarezrede is csatlakozott.
Az esemény kezdetén Márki-Zay Lajos csillagász emlékezett meg Bay Zoltánról. A nyugalmazott tanár kifejtette, hogy az egykori tudós a gyulavári templomkert környékén nevelkedett, és már gyermekkorában a csillagok elérésén gondolkodott.
A háborús időszakban a katonai radarok fejlesztésével bízták meg, majd ezek után gondolta ki, hogy – az ő szavaival élve – megradarozza a Holdat. Mindehhez arra volt szükség, hogy tudják a Föld és Hold egymástól való közepes távolságát, ám a csillagász hangsúlyozta, hogy azt nem ő mérte meg elsőként, hiszen azt már korábban ismerte a tudomány.
– Noha az Egyesült Államokban megelőzték, de az ottani még nem volt tudományosan értékelhető a kísérlet. Bay Zoltán sokkal gyengébb technikai feltételek mellett valósította meg azt a kísérletet, amely egyben lefektette a radarcsillagászat alapjait. A jelentősége abban állt, hogy az övé az első olyan kísérlet volt, amely a Földön kívülre nyúlva sikeres volt, így lett az űrkutatás aktív kezdete Bay Zoltán sikeres holdradarkísérletének időpontja – emelte ki Márki-Zay Lajos.
A Magyar Honvédség 54. Veszprém Radarezrede nevében Kincses József őrnagy így emlékezett: Minden évben február 6-án, a Bay Zoltán-kísérlet évfordulóján fegyvernemi napot tartunk, amin megemlékezünk kiváló elődünkről és eredményeiről. A háború alatt a katonai radarfejlesztések úttörője volt, akinek vezetésével többféle katonai radart hoztak létre – tette hozzá Kincses József.
Az esemény a városi koszorúk elhelyezésével zárult.
Forrás: gyulaihirlap.hu