Nyolcvanegy évvel ezelőtt, február 6-án egy magyar fizikus, Bay Zoltán és kutatócsoportjának világraszóló eredményét ünnepelte az egész világ. Nekik sikerült Európában először egy saját készítésű radarral – a világon akkor egyedülálló eljárással – megmérni a Föld és a Hold közötti távolságot.
Bay és csoportja átütő sikereket ért el a kutatásaik során. 1944-re olyan radartechnológiát hoztak létre, amellyel már 60 kilométeres távolságból is észlelhették az ellenséges repülőgépeket. Ahogy számos nagy jelentőséggel bíró felfedezést, úgy a Hold-radar kísérletek sikerességét is a haditechnikai fejlesztésnek köszönhetjük – olvasható a honvedelem.hu-n.
A gyulavári református templom udvarán összegyűltek a gyulai Dürer Albert Általános Iskolához tartozó Bay Zoltán Általános Iskola diákjainak műsorát láthatták. A tudós emlékművénél, katonai tiszteletadással a fürjesi katonai radarállomás 1. Gerinc Radar Mérőpont alakulat tagjai álltak.
– Nagyon fontos emlékeznünk és emlékeztetnünk arra, hogy Gyulaváriban is van mire büszkének lennünk – mondta el Márki-Zay Lajos nyugalmazott pedagógus, aki a magyar tudósról elnevezett, azóta megszünt Bay Zoltán informtikai szakközépiskola igazgatója volt.
– Bennem van némi hiátus, hiszen a magyar tudóstársadalomban, megítélésünk szerint még mindig nem foglal el méltó helyet a modern űrkutatás úttörőjének számító, gyulavári születésű tudós – fogalmazott Kónya István, Gyula város alpolgármestere.
Az ünnepség a Gyulavári református templom udvarán található Bay Zoltán emlékmű megkoszorúzásával ért véget.