A Lencsésin járt a Belgrádi Kollégium Hungaricum Liszt Intézet igazgatója

2025. január 8. 19:15 | Such Tamás

A békéscsabai Nosztalgia Tízek Klub egy rendezvény erejéig ideiglenesen a Lencsési Közösségi Házba költözött. A szerda délutáni program vendége a csabai születésű Kaszab Róbert volt. A Belgrádi Kollégium Hungaricum Liszt Intézet igazgatója a Kulturális diplomácia a 21. században címmel tartott előadást.

– A hatvanas évek végén, 10 városi cég alapította meg az Ifjúsági Házban a Tízek Klubját. Többek között a mi meghívásunkra először lépett fel Békéscsabán Dinnyés József. A klub jó néhány boldog év után megszűnt, majd 2013-ban, a Csabagyöngye megnyitásával egy időben újjáalakultunk – mesélte Tóthné Jánosné Irénke, a Nosztalgia Tízek Klubjának a vezetője.

Jelenleg a Csabagyöngye a kéthetes téli álmát alussza, így a korábban leszervezett esemény ezúttal a közösségi házban zajlott. A Nosztalgia Tízek Klubnak azonban nyári álma volt, hogy meghívják a Belgrádi Kollégium Hungaricum Liszt Intézet igazgatóját.

 

A kép közepén Vida-Szűcs Eszter nyugalmazott óvónő, Kaszab Róbert édesanyja – Fotó: Such Tamás / behir.hu

 

– A Liszt intézet négy kontinens, 24 ország 26 intézményében működik, melyek kifejezetten kulturális kérdésekkel és emberek közti kapcsolatokkal foglalkoznak – mondta Kaszab Róbert.

A Belgrádi Kollégium Hungaricum Liszt Intézet a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium része, Magyarország Nagykövetsége Kulturális Szolgálataként működik.

– Az előadás folyamán a kulturális diplomácia elméletéről beszélek – fűzte hozzá –: programjainkkal abszolút a külföldiekre koncentrálunk. Egyebek mellett New Yorkban, Tokióban, Delhiben, Sepsiszentgyörgyön, Bukarestben, Pozsonyban, Belgrádban stb. van intézményünk.

 

Galéria

 

Az utóbbival kapcsolatban megemlítette, a Nándorfehérvári vár (Kalemegdan) közelében felújított épületük lehetőséget nyújt népi tánc, szimfonikus koncertek, fotó- és festménykiállítások, irodalmi estek, kerekasztal-beszélgetések, tudományos tanácskozások szervezésére.

És hogy miképp kerül egy békéscsabai fiatalember Belgrádba? Kérdésemre elmondta, élete első 18 évét Békéscsabán töltötte. A közösségi ház szomszédságában lévő, ex-József Attila Általános Iskola elvégzése után a Rózsa Ferenc Gimnáziumban érettségizett. Diplomáját az ELTE történelem-anglisztika szakán szerezte.

– Azt követően szerb referensként a külügyminisztériumban dolgoztam, majd pályáztam a belgrádi nagykövetségre, és onnan átpályáztam a kulturális intézetbe. Menetközben, hétéves kint tartózkodásom alatt a szerb nyelvet is megtanultam, noha műfordító egyelőre még nem leszek – fogalmazott.

 

További programok »

FEL