„A leggazdagabb árva” öröksége a Békés Megyei Könyvtárban

2024. szeptember 23. 15:37 | Gulyás Gergő

„Wenckheim Krisztina öröksége" címmel tartott előadást dr. Temesváry-Kovács Anett történész a Békés Megyei Könyvtárban szeptember 20-án, pénteken. A szabadkígyósi kastély építtetője, Wenckheim Frigyesné Wenckheim Krisztina grófnő 100 évvel ezelőtt, 1924. szeptember 19-én hunyt el. A szakember az elmúlt években nem mindennapi kutatómunkát végzett a grófnő kapcsán, ebből adott ízelítőt.

Wenckheim Krisztina már életében megkapta a „leggazdagabb árva” elnevezést, amelyet a mai napig használnak vele kapcsolatban. 1882-ben a Vasárnapi Ujság is így hivatkozott rá, de később is így jelent meg a Békésmegyei Közlönyben 1878-ban, vagy éppen a Békés című hetilapban 1894-ben, 1924-ben és 1925-ben is. Dr. Temesváry-Kovács Anett történész 2015-ben írt publikációt Wenckheim Krisztina gyermekvédelmi tevékenységéről, a tanulmányban azt vizsgálta,  hogyan próbált a grófnő segíteni az árvákon az általa alapított árvaházban. A publikációban a történész a grófnő nevelői és oktatói munkájára is nagy hangsúlyt fektetett.

Dr. Temesváry-Kovács Anett a kutatómunkája során többek között a Magyar Nemzeti Múzeum Békés Vármegyei Levéltárának korabeli dokumentumait és képeit nézte át. Emellett több múzeum digitális adatbázisában is keresett kapcsolódó emlékeket, feljegyzéseket Wenckheim Krisztinával kapcsolatban. Ahogyan ő fogalmazott, a grőfnő öröksége ma is él, hiszen a gyulai kastély közelében még most is áll az árvaház, amit a kor népszerű és elismert építésze, Ybl Miklós tervezett. Az épületet jelenleg a Göndöcs Benedek Katolikus Technikum használja. Wenckheim Krisztina otthonát, a szabadkígyósi kastélyt szintén a neves építész tervezte, amely jelenleg múzeumként látogatható.

A történész arra is kitért az előadásában, hogy a grófnő a kígyósi vöröskereszt vezetőjeként is tevékenykedett. A szervezet a statisztikai adatok szerint 1888-ban Békés harmadik legnagyobb taglétszámú vöröskeresztes fiókegyleteként működött, a szervezet még a mai napig működik és aktív tevékenységet folytat. Wenckheim Krisztina 1892-ben alapítványt hozott létre egy katolikus gimnázium létrehozására, hogy a diákok méltó körülmények között tanulhassanak. Az épületet 1905-ben adták át Gyulán, jelenleg ez a Karácsonyi János Katolikus Gimnázium.

Dr. Temesváry-Kovács Anett kiemelte, hogy Wenckheim Krisztina a közjótékonyság terén szerzett érdemeiért Erzsébet-rendet kapott 1904-ben. A grófnő mindennapjait a jótékonykodás és családja tette ki. Mindig megpróbált segíteni a nála szegényebbeknek és rosszabb helyzetben élőknek – tette hozzá a történész.

További programok »

FEL