A labdarúgás mint a felzárkóztatás kiemelt eszközéről értekeztek Békésen

10:56 | Bimbó Lajos

Kerekasztalbeszélgetést szervezett a Reményhír Sportegyesület szeptember 2-án. A rendezvény fókuszában a labdarúgás volt, amely a társadalmi felzárkózás és tehetséggondozás eszköze is lehet.

A kerekasztalbeszélgetésen Mezei István, a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott alapítója, és Pisont István harmincegyszeres magyar válogatott, Pisont András, a CIKÖSZ szakpolitikai kabinetjének tehetséggondozásért felelős vezetője, Árgyelán János, a békéscsabai Előre legendás játékosa és Kiss János, a Grosics Akadémia szakmai vezetője cserélt eszmét egymással.

Surman László hitéleti-missziós főigazgató, a rendezvény házigazdája elmondta, azzal a céllal szervezték ezt a konferenciát, hogy beszéljenek a labdarúgásról mint a felzárkózás egyik eszközéről, valamint a roma, illetve a hátrányos helyzetű gyerekek esélyeiről és lehetőségeiről.

– A fő cél az volt, hogy egyáltalán beszédtémává tegyük, hogy milyen lehetőségek vannak a sporton és a labdarúgáson keresztül a felzárkózásra. Nagyon sokszor látjuk azt, hogy vannak olyan helyzetek, amikor tehetséges fiatalok eltűnnek. A kérdés az, ezek a fiatalok hova tűnnek el, mikor és hogyan tudunk velük foglalkozni – ismertette Surman László.

 

 

Pisont István 31-szeres válogatott labdarúgó, a Budapest Honvéd egykori kiváló játékosa kiemelte, hogy a jelenlévőknek több kérdést is elemezniük kell, ehhez pedig a saját példáján keresztül is szeretne segíteni. Mint mondta, fontos például megbeszélni hogy kik azok, akik segítik vagy hátráltatják a fiatalokat céljaik elérésében vagy egy-egy fiatal pályafutásának alakulásában milyen szerepet játszanak a szülők vagy az a közösség, amely őt körül veszi? Az iskolában kik azok a tanárok, nevelők, akik részt vesznek egy-egy pályafutás kialakulásban, az a társadalmi közeg mennyire tudja befogadni vagy hátráltatni őket?

– Nagyon sok kérdés merül fel, és erre jó másoktól is véleményeket és tapasztalatokat hallani. Bízunk benne, hogy ez a rendezvény is építi azt a jövőt, amelyet szeretnénk elérni – tette hozzá Pisont István.

A legendás labdarúgó kiemelte, rendkívüli módon megrekedhet egy-egy tehetség, egy sors az előítéletek miatt, főleg, ha rasszista megnyilvánulások vannak egy ilyen közegben. Ez pedig már nem cigánykérdés, ez a magyar futball kérdése.

 

 

Mezei István, a magyar cigány válogatott alapítója aláhúzta, már egészen fiatal korban tudatosítani kell a fiatalokban, hogy a tehetség kevés a kitöréshez, akarat kell ahhoz, hogy elérjék céljaikat.

– A gyerekekkel is meg kell beszélni, hogy alapot csak akkor tudunk rakni, ha van mire építkezni. De építkezni csak úgy tudunk, ha ők is beleteszik a munkájukat – árulta el Mezei István.

A Reményhír Sport Egyesület konferenciája a bemutatkozásokkal indult útjára, majd a feltett kérdésekre válaszoltak a meghívott vendégek. A rendezvény végül egy laza hangulatú állófogadással ért véget.

További programok »

FEL