A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. nagy szerepet vállal a magyar agrárium modernizálásában. Amellett, hogy az üvegházhatású gázok kibocsájtásának visszaszorításában és az optimalizált vízfelhasználásban is tesznek előrelépéseket, a megújuló energia felhasználását is beépítik a cég működésébe.
– Minden olyan tetőfelületre vagy szerkezetre, aminek a fekvése engedte napelemet telepítettünk. A megújuló energiát használjuk az adott telepeken, illetve többlet termelésünk adódik, amit visszatáplálunk a rendszerbe. Céljaink között szerepel az is, hogy alternatív meghajtású eszközöket használjunk. A mezőgazdaságban már elérhetőek elektromos traktorok és rakodógépek is – mondta a "zöldülési folyamatról" Kovács Norbert vezérigazgató.
A napelemeket elsőként a gépjavító műhely gépjárműtároló csarnokának tetejére telepítették. A későbbiekben a gépjavító fűtését-hűtését nem fosszilis energia segítségével biztosítják. A napelempark a gépparkhoz, illetve a kiszolgáló helységekhez szükséges energiát néhány hónap alatt termeli meg. Így a ménesbirtok az év hátralévő részében a megtermelt elektromos áramot bármely egységében felhasználhatja majd.
– Az éves villamosenergia felhasználásunk 3,8 millió kilowattóra. A különböző telephelyeinken, így a géptelepen, a szarvasmarha telepen, az összeöntő telepen elhelyezett napelempark ennek a mennyiségnek a 43 százalékát tudja biztosítani. Úgy gondolom ez országos szinten is jelentős mérték és első lépésnek mindenképpen jó nagy – emelte ki Isaszegi Norbert termelési igazgató.
Mezőhegyesen öntözési minta program is zajlik, amellyel a haszonulás legalább 70 százalék lesz. Az új rendszerrel 1 millió köbméter vizet takarítanak meg, amelyet más területen használhatnak fel. A ménesbirtok szakemberei arra is nagy hangsúlyt fektetnek, hogy a ménesekben és a szarvasmarha telepen képződő, híg és szerves trágya tápanyagként visszakerüljön a megmunkált talajba.
Forrás: Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt.